Ekstrakcja ósemki wskazania według stomatologa
Ekstrakcja jest powszechnie nazywana usunięciem lub wyrwaniem. Zabieg ten jest powszechnie znany przez pacjentów. Mimo jego popularności wciąż krąży wokół niego wiele mitów. Najczęściej zabieg ekstrakcji kojarzony jest z dużym bólem, krwawieniem oraz ogromnym strachem. Całkowicie niesłusznie. Coraz nowocześniejsze techniki stosowane w stomatologii pozwalają dentystom na łatwiejsze usunięcie ósemek. Zabiegi chirurgii stomatologicznej oraz chirurgii szczękowej, a właśnie takim zabiegiem jest ekstrakcja ósemek, stanowczo uległy polepszeniu w stosunku do lat ubiegłych.
Czy ósemki trzeba usuwać?
Mimo, że zabieg chirurgiczny usuwania ósemek jest bardzo powszechny, należy pamiętać, że nie zawsze pojawienie się ósemek świadczy od razu o konieczności ich usunięcia. Istnieją przesłanki do ekstrakcji ósemek. Najczęściej jest to jeden z czterech powodów, wymienionych niżej w artykule.
Ekstrakcja ósemki z powodu stanu zapalnego tkanek
Stan zapalny tkanek w okolicy zęba mądrości jest wskazaniem do chirurgicznego usunięcia ósemki w klinice stomatologicznym. Na stan zapalny tkanek wokół ósemki może wskazywać ból zęba, ale także ból dziąsła w okolicy zęba mądrości. W takim przypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do kliniki stomatologicznej, lub chirurga szczękowego.
Usunięcie zęba mądrości z powodu położenia
Wyrastające ósemki bardzo często prowadzą do stłoczeń zębów (czym są stłoczenia opisane jest w tym artykule: https://klinikastomatologiczna.pl/wiesz-czym-sa-stloczenia-zebow/). Stłoczenia powstałe przez zęby mądrości są wynikiem złego kierunku ich wyrastania. Może się zdarzyć, że ósemki przez swoje położenie będą naciskać na korzenie siódemek, w ten sposób spowodują stłoczenia, nieprawidłowy zgryz, a nawet reabsorpcję zęba siódmego. Stłoczenie zębów może także utrudniać ich prawidłową higienę. Brak możliwości prawidłowego dbania o jamę ustną jest podstawą do zabiegu ekstrakcji.
Wyrzynająca się ósemka wskazaniem do ekstrakcji chirurgicznej
Zdarza się, że wyrzynający się ząb mądrości zostaje pokryty częściowo przez dziąsło, tworząc w ten sposób kieszonkę. W miejscu tym często nagromadzają się bakterie oraz płytka nazębna. W przypadku w ten sposób wyrzynającej się ósemki wskazana jest ekstrakcja. Niemożliwe jest wyczyszczenie kieszonki przy codziennych zabiegach szczotkowania zębów. Usunięciem takiej ósemki powinien zająć się chirurg stomatologiczny lub szczękowy.
Ósemki – usuwać czy nie?
Usunięcie ósemek jest zabiegiem powszechnym, a dzięki nowoczesnym metodom staje się właściwie bezbolesne w nowoczesnych klinikach stomatologicznych. Należy jednak pamiętać, że o usunięciu zębów mądrości powinien zawsze decydować lekarz stomatolog. W przypadku, gdy w obrębie ósemek, lub za nimi pojawia się ból albo stan zapalny warto natychmiast udać się na wizytę do stomatologa. Nie można zapomnieć też o odpowiedniej higienie jamy ustnej po ekstrakcji. Należy wtedy szczególnie dbać o jamę ustną. Wskazane jest używanie odpowiedniego płynu do płukania ust, np. Eludril.