Wiesz czym są stłoczenia zębów?

Wiesz czym są stłoczenia zębów?

          Gdy nasze zęby nachodzą na siebie powstają tzw. stłoczenia zębów.  Skąd się bierze taki tłok? Przyczyn można się doszukiwać w ewolucji całej naszej populacji – zmniejsza się długość łuku zębowego, niejednokrotnie mamy większe zęby od szczęki, a 6-tki i 8-mki potrafią się wyrzynać, wypychając pozostałe zęby z należnego im miejsca. Zęby zaczynają się obracać bądź nachodzić na siebie.

 

Początki krzywych zębów

         Taką wadę zgryzu można zaobserwować we wczesnym etapie życia dziecka – już w 3-cim roku życia. Szczęka i/lub żuchwa rozwijają się nieprawidłowo i zęby nie mają dość miejsca by ustawić się w łuku zębowym.

Rodzaje stłoczeń zębów

  • Stłoczenia pierwotne – te które do tej pory opisywaliśmy – zęby są zbyt duże w stosunku do kości szczęki i żuchwy.
  • Stłoczenia wtórne są już bardziej zaawansowane – mają miejsce gdy dziecku zbyt wcześnie wypadną zęby mleczne trzonowe, 4-ki i 5-tki – przez próchnicę ząb trzeba usuwać. Szóstki, pierwsze zęby trzonowe stałe, wyrzynają się, przesuwając się w stronę siekaczy, ściskając pozostałe zęby i powodując stłoczenie.
  • Stłoczenia trzeciorzędowe, czyli stłoczenia późne. Pojawiają się między 17-tym a 20-tym rokiem życia. Dolne siekacze wysuwają się przez rozrost żuchwy. Te zęby natrafiają na opór siekaczy górnych, które wywołują obroty i stłoczenia. W tym okresie życia zaczynają występować problemy z wyrastającymi ósemkami, które powodują stłoczenia pozostałych zębów swoim uciskiem. Stłoczenia zębów przez ósemki są jednak dosyć rzadkie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że to nasza wada ewolucyjna powstała przez zmniejszanie się żuchwy u całej populacji na przestrzeni lat.

stłoczenia zębów

Stłoczenia zębów – jakie mają następstwa?

       Takie stłoczenia zębów mogą powodować u dzieci różnego rodzaju dysfunkcje. Pierwszym z brzegu przykładem jest oddychanie przez usta, które nie tylko może nasilać wadę zgryzu, ale też powodować szereg innych. Podobnie z nieprawidłowym połykaniem, dzieci połykają pokarm niczym niemowlaki. Takie dysfunkcje trzeba zwalczać jak najszybciej, u źródła.

        Stłoczone zęby przede wszystkim wyglądają bardzo nieestetycznie, burzy to symetrię twarzy, skręcone zęby mogą ranić język swoimi krawędziami. Utrudnione jest także szczotkowanie i nitkowanie zębów, przez co pomiędzy stłoczonymi zębami odkłada się więcej kamienia nazębnego. Taki kamień pozostawiony samemu sobie powoduje masę chorób przyzębia. Nieleczona parodontoza doprowadzi do utraty kości, z czasem rozchwieje zęby dziecka, a nawet ich pozbawi. W niektórych przypadkach stłoczone zęby prowadzą do bólu.

Stłoczenia zębów i jak je leczyć

          Wszystko zależy od rodzaju stłoczeń i ilości miejsca, jakiego brakuje nam w łuku zębowym. Ortodonta w celu zdiagnozowania pacjenta wykonuje zdjęcie cefalometryczne, panoramiczne oraz pobiera wycisk, z którego powstanie gipsowy model dla dentysty.

           Łuki zębowe obu szczęk będzie trzeba zmierzyć i obliczyć ile brakuje miejsca. Przy braku do 5mm łuk trzeba rozbudować przy pomocy aparatu ortodontycznego. Z kolei gdy brak jest ponad 10mm, lekarz może postanowić, że 4 zęby przedtrzonowe trzeba usunąć, a następnie przemieszczone zęby wprowadzić do łuku. Stłoczenia pomiędzy 6 a 9 mm zawsze potrzebują indywidualnego podejścia. Lekarz dobiera terapię i sprawdza jej skuteczność w trakcie leczenia, jeśli zawodzi, to ją zmienia.

Jaki aparat dobrać na stłoczenia zębów?

           Takie aparaty muszą spełniać odpowiednie kryteria, zależnie od rodzaju wady. Celem takiego aparatu jest rozbudowa łuku zębowego, by zrobić miejsce nieprawidłowo położonym zębom. Aparaty ruchome powodują z kolei rozszerzenie szczęk. Jeśli dziecko za wcześnie straciło mleczne 5-tki, lekarz stosuje specjalny utrzymywacz przestrzeni bądź protezę akrylową, aby zapobiec przyszłym stłoczeniom.

Call Now Button