Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? 10 tricków dentysty!

Dziecko lubiące myć zęby – rzadkość! Jedne udają, że myją zęby, inne przed nim uciekają, a jeszcze inne uwielbiają tę czynność?  Dzieci chętnie szczotkujące ząbki raczej bawią się wodą, niż faktycznie myją zęby.

Jedyną słuszną profilaktyką, chroniącą przed ubytkami i próchnicą jest właśnie szczotkowanie zębów. Nasz dentysta z warszawskiej kliniki stomatologicznej zdradza 10 tricków, które sprawią, że dziecko chętniej będzie myło ząbki!

  1. Upewnij się, że szczoteczka do zębów dziecka ma miękkie włosie. Każda szczoteczka, którą posiada malec, powinna być przystosowana do jego wieku. Ząbki należy myć delikatnie tak aby nie podrażnić młodych dziąseł, co może sprawić nie tylko ból, ale również nieprzyjemne skojarzenia ze szczotkowaniem zębów. Zniechęcone dziecko będzie z oporem  sięgało po szczoteczkę do zębów.  Możesz również kupić soniczną szczoteczkę do zębów dla dzieci taką jak ta.
  2. Nie przesadzaj z ilością pasty do zębów. Większość ze szczoteczek dostępnych na rynku posiada specjalny obszar włosia, na który należy nakładać pastę do zębów.
  3. Zrób z mycia zębów zabawę. Jeśli dziecko niechętnie sięga po szczotkę do zębów kup mu specjalny kubeczek i szczoteczkę z ulubionymi bohaterami z bajek.
  4. Pozwól być dziecku samodzielnym – szczotkowanie zębów też może sprawiać mu frajdę. Początkowo maluch będzie mył zęby niedokładnie – staraj się go nie ganić, ale poprawiaj go. Dzieci uczą się znacząco szybciej niż dorośli dlatego, z dnia na dzień będzie coraz lepiej.
  5. Zamieńcie się, niech dziecko umyję Twoje zęby, a Ty umyj jego. Tylko prawdziwy uparciuch nie zgodzi się na taką wspólną zabawę!
  6. Myjcie zęby systematycznie – przyzwyczaj dziecko, że zęby trzeba szczotkować rano, wieczorem i najlepiej po każdym posiłku. W krótkim czasie przyzwyczai się i samo będzie Ci przypominać o myciu ząbków.
  7. Pamiętaj o wizytach w gabinetach stomatologicznych. Pierwszy raz u dentysty może być problematyczny, dlatego warto zorganizować wcześniej wizytę adaptacyjną. W naszej klinice takie wizyty prowadzi dr Katarzyna Kołodziejska – specjalistka w stomatologii dziecięcej.
  8. Tłumacz! Bezcelowe działanie nic nie da – wytłumacz dziecku, czym grozi brak regularnego szczotkowania zębów, jak wygląda próchnica. Jeśli Twoje dziecko chodzi do przedszkola na terenie Warszawy, możesz zaprosić do placówki Akademie Pana Ząbka 🙂
  9. Sprawdzaj! Dzieci pomimo tego, że bardzo chcą i bardzo się starają, nie jednokrotnie szczotkują zęby niedokładnie. Kiedy dziecko myje zęby w łazience sprawdź jak mu idzie i jeśli coś mu nie wychodzi, po prostu  pomóż.
  10. Świeć przykładem – każde dziecko dąży w jakimś stopniu do dorosłości – Twoje również. Kiedy zobaczy jak myjesz zęby uzna, że tak robi każdy dorosły, dzięki temu chcąc poczuć się dojrzalej samo sięgnie po szczoteczkę do zębów.

Zastosuj tricki naszego dentysty i zachęć dziecko do mycia zębów!

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Button