Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym
Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym
Pierwsza wizyta adaptacyjna malucha w gabinecie dentystycznym bez wątpienia pozostanie w jego pamięci na długie lata. Na rodzicach spoczywa jednak obowiązek przygotowania dziecka do takiego wydarzenia. Najlepiej zaplanować takie, wyjątkowe spotkanie na okres kiedy dziecko nie cierpi na ból zęba, ponieważ będzie ono miało wtedy odpowiedni czas na oswojenie się z dentystą i nie zareaguję w sposób nerwowy na żadne zabiegi czy przeprowadzane przez dentystę czynności.
Jak przygotować dziecko na wizytę adaptacyjną u dentysty?
Lekarz dentysta Zbigniew Kowalik przestrzega przed przenoszeniem swoich negatywnych odczuć związanych ze stomatologiem na psychikę dziecka. Nie powinno się również w rozmowie z pociechą używać słów ból lub strach w odniesieniu do wizyty. Nie należy dziecka straszyć wizytą u dentysty, np. „jak będziesz niegrzeczny, to pójdziesz do dentysty”. Takie działania mogą znacznie utrudnić późniejszą współpracę. Wielu rodziców uważa, że jeśli powie maluchowi: „Jeśli nie umyjesz ząbków albo nie wypijesz mleka, to popsują ci się ząbki i pójdziemy do dentysty”.  Działanie takie odniesie pozytywny skutek na krótką metę. Te i podobne stwierdzenia wywołują u dzieci lęk przed wizytami i samą osobą lekarza. 
Dziecku należy wytłumaczyć, dokąd idzie i w jakim celu w żadnym wypadku nie należy go okłamywać. Jeżeli dziecko odczuwa strach przed stomatologiem, najlepiej używać określenia pan lub pani zamiast słowa dentysta. Warto również przybliżyć dziecku całą wizytę, krok po kroku jak będzie wyglądała.
Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u dentysty?
Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy, ponieważ jest to najczęstszy okres kiedy pojawiają się siekacze. Dentysta sprawdzi czy proces ząbkowania się rozpoczął, czy przebiega prawidłowo oraz czy nie ma pierwszych oznak próchnicy. Stomatolog pokaże rodzicom jak dbać o higienę jamy ustnej, zwróci uwagę na produkty wspomagające mocne i zdrowe zęby.  Kontrolę trzeba oczywiście przeprowadzać tak często jak zaleca stomatolog. Na wizytę adaptacyjną zaleca się jednak zabrać dziecko, kiedy będzie już w stanie zrozumieć i skojarzyć w jakim celu udaję się do dentysty.
Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym?
Pierwsza wizyta jest momentem adaptacyjnym, kiedy dziecka oswaja się z dentystą, gabinetem  i wszystkimi urządzeniami. Stomatolog podczas takiego spotkania pokazuję różne instrumenty, opowiada o nich konkretnie. Zachęca do otwierania buzi, oglądania swoich ząbków. Wielu dentystów daje już kilkulatkom lusterka, by mogły same przeprowadzić przegląd ząbków.  Świetnym sposobem na rozładowywanie napięcia podczas wizyt z lekarzem dentystą są gumowe zabawki, które maluch może ściskać w rączce. Stomatolodzy bardzo często zachęcają dzieci również do odwiedzania ich gabinetów, poprzez książeczki, kolorowanki czy naklejki, które  maluchy otrzymują po udanych wizytach.
stomatolog Bielany
Call Now Button