Ekstrakcja ósemki wskazania według stomatologa

Ekstrakcja ósemki wskazania według stomatologa

            Ekstrakcja jest powszechnie nazywana usunięciem lub wyrwaniem. Zabieg ten jest powszechnie znany przez pacjentów. Mimo jego popularności wciąż krąży wokół niego wiele mitów. Najczęściej zabieg ekstrakcji kojarzony jest z dużym bólem, krwawieniem oraz ogromnym strachem. Całkowicie niesłusznie. Coraz nowocześniejsze techniki stosowane w stomatologii pozwalają dentystom na łatwiejsze usunięcie ósemek. Zabiegi chirurgii stomatologicznej oraz chirurgii szczękowej, a właśnie takim zabiegiem jest ekstrakcja ósemek, stanowczo uległy polepszeniu w stosunku do lat ubiegłych.

Czy ósemki trzeba usuwać?

          Mimo, że zabieg chirurgiczny usuwania ósemek jest bardzo powszechny, należy pamiętać, że nie zawsze pojawienie się ósemek świadczy od razu o konieczności ich usunięcia. Istnieją przesłanki do ekstrakcji ósemek. Najczęściej jest to jeden z czterech powodów, wymienionych niżej w artykule. ekstrakcja ósemek

Ekstrakcja ósemki z powodu stanu zapalnego tkanek

          Stan zapalny tkanek w okolicy zęba mądrości jest wskazaniem do chirurgicznego usunięcia ósemki w klinice stomatologicznym. Na stan zapalny tkanek wokół ósemki może wskazywać ból zęba, ale także ból dziąsła w okolicy zęba mądrości. W takim przypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do kliniki stomatologicznej, lub chirurga szczękowego.

Usunięcie zęba mądrości z powodu położenia

          Wyrastające ósemki bardzo często prowadzą do stłoczeń zębów (czym są stłoczenia opisane jest w tym artykule: https://klinikastomatologiczna.pl/wiesz-czym-sa-stloczenia-zebow/). Stłoczenia powstałe przez zęby mądrości są wynikiem złego kierunku ich wyrastania. Może się zdarzyć, że ósemki przez swoje położenie będą naciskać na korzenie siódemek, w ten sposób spowodują stłoczenia, nieprawidłowy zgryz, a nawet reabsorpcję zęba siódmego. Stłoczenie zębów może także utrudniać ich prawidłową higienę. Brak możliwości prawidłowego dbania o jamę ustną jest podstawą do zabiegu ekstrakcji.

Wyrzynająca się ósemka wskazaniem do ekstrakcji chirurgicznej

          Zdarza się, że wyrzynający się ząb mądrości zostaje pokryty częściowo przez dziąsło, tworząc w ten sposób kieszonkę. W miejscu tym często nagromadzają się bakterie oraz płytka nazębna. W przypadku w ten sposób wyrzynającej się ósemki wskazana jest ekstrakcja. Niemożliwe jest wyczyszczenie kieszonki przy codziennych zabiegach szczotkowania zębów. Usunięciem takiej ósemki powinien zająć się chirurg stomatologiczny lub szczękowy.

Ósemki – usuwać czy nie? 

              Usunięcie ósemek jest zabiegiem powszechnym, a dzięki nowoczesnym metodom staje się właściwie bezbolesne. Należy jednak pamiętać, że o usunięciu zębów mądrości powinien zawsze decydować lekarz stomatolog. W przypadku, gdy w obrębie ósemek, lub za nimi pojawia się ból albo stan zapalny warto natychmiast udać się na wizytę do stomatologa. Nie można zapomnieć też o odpowiedniej higienie jamy ustnej po ekstrakcji. Należy wtedy szczególnie dbać o jamę ustną. Wskazane jest używanie odpowiedniego płynu do płukania ust, np. Eludril.

0 0 votes
Article Rating
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
5 lat temu

Ja miałam usuwane ósemki, bo noszę aparat i ortodontka uznała że tak będzie lepiej. I rzeczywiscie zęby teraz się wyrównały i nie zachodzą na siebie

Ada
Ada
5 lat temu

Usuwałam ósemki w tej klinice u Dr Czernieckiego. Strasznie się bałem, ale teraz po wszystkim całkowicie polecam!
Zabieg właściwie bezbolesny, doktor miły, fajna atmosfera.
Jeśli ktoś się waha to niepotrzebnie
polecam

Michaś
Michaś
5 lat temu

Bardzo bałem się usunięcia ósemki ale teraz po zabiegu muszę przyznać że niepotrzebnie! Ząb szybko wyrwany, bólu właściwie nie było!

Dominik
Dominik
4 lat temu

Mam usunięte wszystkie ósemki, lekarz mówił, że jest na nie za mało miejsca w szczęce. Ale taki zabieg na szczęście jest szybki i nie boli 😉

Basia
Basia
5 lat temu

Mi ósemka wyrosła od razu zepsuta… Dlatego dentysta podjal decyzje zeby ją usunąć

Basia
Basia
5 lat temu

Miałam ekstrakcje już 3 ósemek, a czwartej na razie nie widać 🙂

Dawid
Dawid
5 lat temu

Nie miałem w planach usuwania żadnych swoich zębów, jednak okazało się, że ósemki rosną krzywo i powodują stłoczenia zębów, dlatego ortodonta zdecydował o ekstrakcji 2 ósemek i na szczęście to pomogło 😉

Call Now Button