Stomatologia dziecięca: Znieczulenie u dentysty

Stomatologia dziecięca: Znieczulenie u dentysty – kiedy można zastosować i czy jest potrzebne? Odpowiada nasz dentysta.

Czy o zęby mleczne trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe?

Kompleksowe dbanie o jamę ustną dziecka jest niezbędne na każdym etapie jego, życia. Dbać należy zarówno o zęby mleczne, jak i zęby stałe. Przez odmienną budowę, zęby mleczne są mniej odporne na uszkodzenia i próchnicę. Mają jednak taki sam stopień unerwienia i jakiekolwiek ubytki lub zapalenie sprawiają ból i ograniczają komfort naszego dziecka. Ważne jest aby rodzic codziennie kontrolował mycie zębów oraz oglądał, aby wypatrzyć ewentualne problemy stomatologiczne.

Nie wiesz jak przekonać swoje dziecko do mycia zębów? Sprawdź najlepsze sposoby naszego dentysty!

Kiedy odwiedzić gabinet stomatologiczny Bielany?

Jeżeli na zębie malucha pojawi się przebarwienie ciemnego lub jasnego koloru albo widoczna dziurka należy niezwłocznie udać się do dentysty. Nie ma sensu odwlekać wizyty w czasie, ponieważ im szybciej zadziałamy tym większa szansa na uratowanie zęba. Należy pamiętać, że przedwczesne usuwanie mleczaków jest dużym ryzykiem późniejszych wad zgryzu i w tej chwili dentyści traktują wyrwanie zęba jako ostateczność. W ostatnich latach stomatologia dziecięca rozwinęła się tak bardzo, że nasz maluch nie musi się bać bólu i nieprzyjemnych dźwięków. W gabinetach stomatologicznych dla dzieci, stawia się nacisk na ciepłą atmosferę, przyjemny wystrój i sprzęt oraz leczenie najnowszej generacji. Wasze uprzedzenia do dentysty z przeszłości zmienią się całkowicie, ponieważ stomatologia dziecięca jest obecnie jedną z najbardziej dopieszczonych dziedzin medycyny.

Po pierwsze stosuje się szereg bezbolesnych zabiegów leczniczo-prewencyjnych takich jak: ozonowanie zębów, laserowe usuwanie próchnicy czy abrazja powietrzna. Wszystkie są ciche i skutecznie zwalczają próchnicę w jej początkowych stadiach.

Co zrobić kiedy pozostało tylko kanałowe leczenie zębów? Sprawdź jak przebiega leczenie endodontyczne małych ząbków!

Jeżeli zgłosimy się do lekarza ze zbyt rozległymi zmianami, będzie potrzebne borowanie. Wywołuje to lekki niepokój, ale niepotrzebnie. Każdy rodzic może poprosić o znieczulenie miejscowe dla swojego dziecka. Znieczulenie sprawia, że zabieg jest szybszy, bezbolesny i przede wszystkim całkowicie bezpieczny dla zdrowia dziecka.

Jak wygląda proces przygotowania do zabiegu ze znieczuleniem miejscowym u dziecka?

  1. Niektóre dzieci bardzo obawiają się zabiegu, pomimo zapewnienia, że jest on bezbolesny. Można wtedy zastosować (za zgodą rodzica lub na jego prośbę) gaz rozweselający. Dziecko dostaje maseczkę o owocowym zapachu. Nauczone co ma robić, oddycha przez nią, stopniowo się uspokajając. Należy pamiętać, że jest to środek odurzający. Jest on bezpieczny dla zdrowia dziecka, ale do 2 godzin po zabiegu należy kontrolować dziecko. Ma ono osłabione zdolności percepcji i jest lekko ospałe.
  2. Stomatolog nakłada na dziąsło, powyżej chorego zęba żel znieczulający o owocowym smaku. Żel zawiera w sobie mieszankę składników znieczulających min. lidokainę, które znieczulają miejscowo dziąsło na głębokość 3 mm. Jest to przygotowanie do iniekcji małej i cienkiej igły ze środkiem znieczulającym.
  3. Nie pokazując dziecku igły, dentysta robi zastrzyk w znieczulone miejsce. Powolna aplikacja znieczulenia i dokładność wykonania zabiegu powoduje, że młody pacjent nie czuje żadnego bólu.
  4. Znieczulenie miejscowe zaczyna działać w ciągu 10 minut. W tym czasie dentysta obserwuje dziecko i sprawdza jego samopoczucie. Fakt, że dziecko przestaje czuć  jakikolwiek dotyk w obrębie znieczulenia, uspokaja go i pozwala mu się rozluźnić.
  5. Zaczyna się zabieg borowania. Nowoczesny sprzęt do borowania jest cichy, dzięki czemu można pozbyć się wrażenia “wiercenia”

Dawki znieczulenia są dostosowane do masy ciała i indywidualnego stanu zdrowia młodego pacjenta. Dzięki temu jest ono bezpieczne, a ryzyko przedawkowania substancji znieczulającej spada do minimum. Duży postęp w dziedzinie znieczuleń sprawił, że jest to prawie bezbolesny zabieg i potrafi być tak dobrany, aby znieczulenie ustąpiło po 1-2 godzinach. Po wizycie u dentysty należy pilnować dziecko żeby nie jadło, ani nie piło przez czas działania znieczulenia. Grozi to uszkodzeniem znieczulonych dziąseł lub języka.

Od jakiegoś czasu wizyta u dentysty nie jest już bolesna i nieprzyjemna. Dziecko może zostać wyleczone bezboleśnie, a przy okazji obejrzeć bajkę i nawyknąć do regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Zachęcamy do codziennej dbałości o ząbki malucha, ponieważ zdrowe zęby, równa się radosne dziecko.

 

0 0 votes
Article Rating
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tamaraT
tamaraT
6 lat temu

Kiedy pierwszy dziecko powinno udać się do stomatologa??

Dentysta
Admin
Dentysta
6 lat temu
Reply to  tamaraT

W jakim wieku jest dziecko? Zapraszamy na bezpłatny przegląd, nasz dentysta opowie o pielęgnacji jamy ustnej u najmłodszych

mario
mario
6 lat temu

Jak często dziecko powinno odwiedzać dentystę? Ma obecnie 2 lata córka

Dentysta
Admin
Dentysta
6 lat temu
Reply to  mario

Tak jak dorośli zaleca się kontrolę co pół roku.

ola7
ola7
6 lat temu

Czy to możliwe, że dziecko lat 13 ma ósemki, że one mu rosną? Czy powinniśmy odwiedzić dentystę?

Dentysta
Admin
Dentysta
6 lat temu
Reply to  ola7

Zapraszamy na bezpłatny przegląd do naszego gabinetu stomatologicznego.

gabrielamorton
gabrielamorton
6 lat temu

Jeśli ktoś chce z dzieckiem iść do dentysty to polecam dr Kołodziejską.

sonia
sonia
6 lat temu

Kwestią tego, że dziecko nie boi się znieczuleń czy samego fotela dentystycznego jest dobry stomatolog z podejściem. Zagadanie, rozbawienie dziecka dużo daje.

urszula_ponima
urszula_ponima
6 lat temu

Ja jak jestem z synem u stomatologa to proszę o znieczulenie, po co ten biedny dzieciak ma się dodatkowo męczyć.

julia
julia
5 lat temu

wizyta u waszego stomatologa na Bielanach nalezala do udanych. dziecko nie plakalo !

mareczek
mareczek
5 lat temu

jak ktos chce isc z maluchem do stomatologa na Bielanach to koniecznie do dr kolodziejskiej

Call Now Button