Stomatologia dziecięca: leczenie kanałowe u dzieci

Leczenie kanałowe mleczaków budzi wśród rodziców skrajne emocje. Część przeciwników po prostu nie wierzy w skuteczność zabiegów, inni chcą zaoszczędzić dziecku nerwów i płaczu, które będą związane z usuwaniem miazgi. Istnieje również dosyć grupa rodziców, która uważa, że pasta dewitalizacyjna może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka.  Wśród rodziców zainteresowanych stomatologią dziecięcą istnieje również pewien mit: NIE MA SENSU WYDAWAĆ PIENIĘDZY NA LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW MLECZNYCH, BO I TAK WYPADNĄ. Stomatolodzy leczący dzieci podkreślają, że to największy błąd rodziców!

Zobacz więcej o leczeniu kanałowym pod mikroskopem

Próchnica? – co na to stomatolog dziecięcy?

Mleczak zbudowany jest przede wszystkim z cienkiej i słabo zmineralizowanego szkliwa, dlatego wszelkie procesy próchnicowe przebiegają w nich znacznie szybciej i gwałtowniej. U dzieci zęby bardzo szybko przechodzą pierwsze stadium próchnicy, by wejść w drugie, aż stan zapalny dotrze do miazgi. Stomatolodzy dziecięcy podkreślają, że zęby stałe są bardzo podobne do zębów mlecznych i są tak samo unerwione, nieleczone prowadzą do dolegliwości bólowych u dzieci. Maluchy zaczynają mieć problem z jedzeniem, są rozdrażnione i marudne. Często kiedy trafiają do lekarza, jedynym wyjściem jest ekstrakcja ząbka bądź leczenie kanałowe mleczaka.

Ratujemy czy wyrywamy? – pyta stomatolog dziecięcy

“Proszę wyrwać ząb i będzie po kłopocie”. Stomatolodzy leczący dzieci bardzo często spotykają się z takim stwierdzeniem. Jednak we współczesnej stomatologii dziecięcej standardem jest zachowanie uzębienia mlecznego do momentu “wymiany na stałe. Przedwczesna utrata zębów zwłaszcza, gdy dziecko jest przed okresem przedszkolnym, może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim prowadzi do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych. Prowadzi to do późniejszych problemów ortodontycznych.

Dziecko nie chce współpracować

Leczenie kanałowe nie zawsze jest możliwe. Stomatolodzy podkreślają, że sytuacja jest utrudniona w szczególności, kiedy dziecko jest niegrzeczne. Bywa, że dziecko ucieka z fotela, nie chce znieczulenia, wtedy jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba.  Stomatolog dziecięcy może jednak odstąpić od kanałowego leczenia kiedy:

  • dziecko ma poważną wadę serca,
  • jego odporność jest znacząco obniżona,
  • chory ząb szybko ulegnie wymianie na stały,
  • maluszek ma wiele zębów ze wskazaniem do usunięcia.

Zobacz więcej o leczeniu kanałowym pod mikroskopem

Jak wygląda przebieg leczenia?

Leczenie zależne jest przede wszystkim od wieku pacjenta, jego chęci do współpracy oraz stanu zdrowotnego zęba. Stomatolog dziecięcy ma zawsze kilka technik do wyboru jak przeprowadzić leczenie. Najczęściej jednak decyduję się na dewitalizację miazgi. Na pierwszej wizycie ząb zostanie otwarty, a nerw znajdujący się w środku dentysta smaruję pastą, której celem jest obumarcie nerwu. W trakcie kolejnych wizyt ząb zostanie dokładnie oczyszczony, a stomatolog założy na niego silny bakteriobójczy podkład. Na ostatniej wizycie zostanie założone wypełnienie.

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kalina_mora
kalina_mora
6 lat temu

Ja ufam mojemu dentyście i nie ośmieliłabym się sama narzucać mu jak ma mnie leczyć. Trochę zaufania!

beatka
beatka
5 lat temu

gabinet dentysty to nie jest ulubione miejsce dla dziecka. jednak moja pociecha uwielbia chodzic do stomatologa w tej klinice. Polecam doktor Kołodziejską

ewa
ewa
5 lat temu

Czy u dziecka możliwe jest znieczulenie ogólne?

monika
monika
5 lat temu

Czy w klinice na Bielanach można przeprowadzić znieczulanie ogólne?

Call Now Button