Stomatologia dziecięca: szkodliwe ssanie kciuka

Ssanie kciuka, czy jest odruchem naturalnym?

Odruch ssania powstaje już w życiu płodowym około 17 tygodnia. W brzuchu mamy dziecko ssie kciuk omal nieustannie, dlatego często po urodzeniu od razu kieruje dłonie do buzi. Jest to nawyk całkowicie naturalny i potrzebny. Pomaga w prawidłowym ssaniu pokarmu z piersi matki. Wcześniaki z zaburzeniem tego odruchu, mają problemy z jedzeniem i wymagają specjalnej opieki żywieniowej. Później nawyk ssania kciuka daje niemowlakowi ukojenie, pomaga zasnąć i niweluje ból związany z ząbkowaniem. Twoje dziecko może ssać kciuk w pierwszych latach życia, ale trzeba wiedzieć kiedy staje się to niezdrowe dla malucha. Przetrwałe lub zbyt mocne ssanie kciuka może mieć szkodliwy wpływ.

Oto kilka możliwych następstw długotrwałego ssania kciuka:

  • Ciężko oduczyć złych nawyków: Dziecko uwielbia ssać kciuk, ponieważ to go uspokaja, pozwala poznać schemat własnego ciała, a później jest czynnikiem relaksującym i redukuje stres. Przez to, że dłonie zawsze mamy przy sobie, bardzo ciężko oduczyć dziecko ssania kciuka, a to właśnie przetrwały nawyk powoduje szereg zaburzeń.
  • Zniekształcenie podniebienia twardego: ciągłe, intensywne ssanie kciuka może spowodować przebudowę podniebienia i uniesienie go. To doprowadza do tego, że dziecko nie będzie zamykać ust, łączyć górnych zębów z dolnymi i będzie oddychało jedynie ustami.
  • Zniekształcenie szczęki: Mocne ssanie kciuka trwające parę lat może doprowadzić do zwężenia i wydłużenia szczęki. Zmiana kształtu szczęki w stosunku do podniebienia może być powodem wad zgryzu i wiąże się z koniecznością jego korekcji w późniejszych latach.
  • Zęby wysunięte do przodu: Dentyści informują, że ryzyko problemów stomatologicznych jest niewielkie, jeżeli dziecko ssie kciuk do 6 roku życia (Przed wyrżnięciem pierwszych zębów stałych). Przetrwały nawyk ssania kciuka, pociąga do przodu zęby, powodując ich wysunięcie. Wtedy formą leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego.
  • Patologiczne ułożenie języka: W trakcie ssania język przykleja się do dna jamy ustnej i rozpłaszcza. Przyciśnięty kciuk do języka powiększa ten stan i może powodować, przetrwały patologiczny efekt rozpłaszczenia. Jest to szczególnie niebezpieczne w trakcie rozwoju mowy, ponieważ dzieci z takim problemem często seplenią i niewyraźnie wymawiają twarde spółgłoski. Mogą mieć również problemy z jedzeniem, ponieważ mięsień języka nie jest w stanie odpowiednio przepchnąć kęsa pokarmu.
  • Wady wymowy: akceptacja mówienia z kciukiem w ustach to duży błąd. Zmienia to ustawienie języka i warg powodując, problemy z rozwojem prawidłowej wymowy.
  • Zniekształcenie palca: Jeżeli dziecko ssie palec instynktownie i bardzo intensywnie może dojść do powstania ran lub otarć skóry i zaburzeń rozwoju płytki paznokcia.
  • Zakażenie jamy ustnej: Dziecko już od 3 miesiąca życia eksploruje świat rączkami, więc to naturalne, że palce dziecka są brudne. Przez nawyk ssania może wprowadzić dużą ilość zarazków do jamy ustnej.

Kiedy dziecko powinno przestać ssać kciuk? – odpowiada dentysta bielany

Dziecko powinno samo przestać ssać kciuk między 4, a 6 rokiem życia. Dzieje się to często, za sprawą rówieśników, ponieważ mówią mu, że jest to dziecinne. Jeżeli jednak dziecko cały czas ssie kciuk warto zastanowić się, dlaczego ten nawyk nie znika. Często to objaw stresu lub nieumiejętności radzenia sobie z problemami. Warto wtedy odciągnąć uwagę dziecka od dłoni oraz skupić się nad nowymi metodami radzenia sobie ze stresem. Dziecko długo ssące kciuk powinno być pod stałą opieką stomatologa aby mógł on kontrolować kiedy ten nawyk staje się niezdrowy dla jamy ustnej. Dodatkowo dentysta może pomóc w oduczeniu dziecka wkładania palców do buzi, poprzez edukację oraz różne preparaty.

Dziecko ssące kciuk to obraz normalny i nie warto nadmiernie się tym martwić, ale trzeba podejść do tego nawyku z ostrożnością i stopniowo go oduczać.

Sprawdź nasze inne artykuły:

Czy karmienie piersią może być powodem próchnicy?

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
IwonaA
IwonaA
6 lat temu

Moje dziecko zbyt długo ssało kciuka i niestety ma wady zgryzu. Szkoda, że wcześniej nie przeczytałam tego artykułu 🙁

Maria_Wilczewska
Maria_Wilczewska
6 lat temu

U Was w klinice jest świetna Pani doktor, która oduczyła mojego synka brania rączek do buzi 🙂 Poleca dr Kołodziejską

kass65
kass65
6 lat temu

Czy jeśli dziecko zbyt długo ssie kciuka może mieć problemy logopedyczne??

kass65
kass65
6 lat temu

Dr Kołodziejska jest super! to prawda!!!!!!

Call Now Button