Długie karmienie piersią czynnikiem rozwoju próchnicy

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie dowiedli, że u dzieci które długo karmione są piersią częściej występuję próchnica. Dentyści podkreślają, że szczególnie narażone są maluchy, których matki nie przestrzegają podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Adelaide Dental School, na czele zespołu badawczego stała dr Karen Glazer Peres.  W badaniu wzięło udział 1112 dzieci, urodzony w 2004 r. Dzieci badano począwszy od narodzin do końca 2 roku życia. Dzieci karmione piersią aż do ukończenia 2 roku życia są dwukrotnie bardziej narażone na próchnicę zębów mlecznych od tych, których matki zakończyły karmienie do 1 roku życia.

Dentyści i lekarze nie podważają naukowych dowodów na słuszność karmienia piersią. Pokarm matki to najbardziej wartościowe pożywienie dla dziecka w tym wyjątkowym okresie rozwoju. Czynność karmienia piersią wpływa również pozytywnie na więzi emocjonalne z matką. Warto jednak zwrócić uwagę, że mleko matki zwiera cukry, które w połączeniu z innymi pokarmami również je zawierającymi wykazują dużą kariogenność. Z badania, które przeprowadzono wynika również, że najbardziej narażone są dzieci karmione piersią więcej nić 7 razy na dobę.

Ryzyko związane z wystąpieniem próchnicy zwiększa się proporcjonalnie w stosunku do ilości występujących zębów, oraz zmienia się wraz z wzbogacaniem diety młodego pacjenta. Występowanie próchnicy jest również zależne od tego jakie pokarmy są wprowadzane do diety oraz częstotliwości ich zjadania.

Dentyści podkreślają, że kluczowe jest uświadamianie matek odnośnie profilaktyki w zakresie próchnicy. Szczególną uwagę należy zwracać na higienę jamy ustnej, która powinna rozpocząć się od razu po narodzinach. Najważniejsze jest czyszczenie dziąseł nawet jeśli dziecko nie posiada jeszcze ząbków. Bardzo ważne, aby robić to po każdym karmieniu piersią. Na rynku pojawiły się również szczególne środki do higieny jamy ustnej dla maluchów – to właśnie je trzeba rozważnie wybierać. Niezbędne jest też odpowiedzialne rozszerzanie diety dziecka.

Stomatolodzy podkreślają, że nie istnieje jeden czynniki, który powoduję próchnicę. Oznacza, to że samo karmienie piersią nie powinno być obwiniane za występowanie tej choroby.

 

 

 

Call Now Button