Resekcja zęba

Resekcja zęba, a właściwie resekcja korzenia zęba jest to zabieg stomatologiczny, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia i tym samym usunięciu zmian chorobowych w jego obrębie.

Resekcja kiedy jest potrzebna?

Resekcja zęba to zabieg wykonywany z różnych powodów. Pierwszym z powodów jest wskazanie do leczenia kanałowego, jednak zabieg resekcji wykonuje się, gdy leczenie endodontyczne (kanałowe) jest niemożliwe do wykonania, np. z powodu nieprawidłowej budowy anatomicznej korzenia. Wskazaniem do resekcji zęba jest także przypadek, gdy podczas leczenia kanałowego dochodzi do złamania narzędzia w kanale zęba. Resekcja zęba to zabieg wykonywany również, gdy po leczeniu kanałowym pojawia się ropień okołowierzchołkowy lub torbiel, a u pacjenta nie można przeprowadzić powtórnego leczenia kanałowego. Zdarza się również, że ząb obumiera samoistnie bez dolegliwości bólowych, wtedy również w niektórych przypadkach istnieją wskazania do resekcji zęba.

Resekcja zęba – jak wygląda

Przed zabiegiem stomatolog powinien zebrać dokładny wywiad, oraz obejrzeć zdjęcie rtg. Zabieg resekcji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu staje się on bezbolesny. Trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Gdy znieczulenie zacznie działać chirurg rozcina dziąsło, odsłania kość i usuwa zmiany chorobowe. Ranę po zabiegu zaszywa się i pozostawia do zagojenia. Jeżeli wszystko przebiega dobrze, po tygodniu należy udać się na kontrolę.

Resekcja zęba przeciwwskazania

Kiedy resekcja zęba nie jest wskazana?

– w pierwszym trymestrze ciąży

– gdy doszło do zaniku kości otaczających ząb

– kiedy zmiana chorobowa jest większa niż 1/3 wielkości przywierzchołkowej części zęba

Należy również poinformować stomatologa o: cukrzycy i chorobach powodujących zaburzenia krzepliwości krwi, o stanach zapalnych w obrębie zęba, jamy ustnej oraz gardła, o chorobach wirusowych takich jak na przykład opryszczka. Wtedy lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta zdecyduje czy można dokonać zabiegu resekcji.

Resekcja zęba – zalecenia po zabiegu

Należy myć zęby tak jak do tej pory, jednak omijając miejsca pozabiegowe. Chirurg stomatolog może zalecić używanie specjalnej płukanki po zabiegu. Przez 2 dni po zabiegu zalecane jest spożywanie rozdrobnionych pokarmów o pokojowej temperaturze. Obowiązuje także bezwzględny zakaz stosowania jakichkolwiek używek przez co najmniej tydzień po zabiegu. Jako, że jest to zabieg chirurgiczny zaleca się ograniczenie na kilka dni wysiłku fizycznego.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monika
Gość
Monika

Mi kiedyś lekarz przeprowadził resekcje, minęło już 6 lat a ząb nadal się dobrze trzyma 🙂

Krystian
Gość
Krystian

Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak resekcja

Kasia
Gość
Kasia

Jestem świeżo po resekcji zęba, myślę, że to była dobra decyzja

Jakub
Gość
Jakub

Nie wiedziałem o takim zabiegu, a po leczeniu kanałowym mam ząb do ekstrakcji. Pójdę do stomatologa, może resekcja uratuje mój ząb