Resekcja zęba

Resekcja zęba, a właściwie resekcja korzenia zęba jest to zabieg stomatologiczny, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia i tym samym usunięciu zmian chorobowych w jego obrębie.

Gabinet stomatologiczny Warszawa – zapisz się

Resekcja kiedy jest potrzebna?

Resekcja zęba to zabieg wykonywany z różnych powodów. Pierwszym z powodów jest wskazanie do leczenia kanałowego, jednak zabieg resekcji wykonuje się, gdy leczenie endodontyczne (kanałowe) jest niemożliwe do wykonania, np. z powodu nieprawidłowej budowy anatomicznej korzenia. Wskazaniem do resekcji zęba jest także przypadek, gdy podczas leczenia kanałowego dochodzi do złamania narzędzia w kanale zęba. Resekcja zęba to zabieg wykonywany również, gdy po leczeniu kanałowym pojawia się ropień okołowierzchołkowy lub torbiel, a u pacjenta nie można przeprowadzić powtórnego leczenia kanałowego. Zdarza się również, że ząb obumiera samoistnie bez dolegliwości bólowych, wtedy również w niektórych przypadkach istnieją wskazania do resekcji zęba.

Resekcja zęba – jak wygląda

Przed zabiegiem stomatolog powinien zebrać dokładny wywiad, oraz obejrzeć zdjęcie rtg. Zabieg resekcji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu staje się on bezbolesny. Trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Gdy znieczulenie zacznie działać chirurg rozcina dziąsło, odsłania kość i usuwa zmiany chorobowe. Ranę po zabiegu zaszywa się i pozostawia do zagojenia. Jeżeli wszystko przebiega dobrze, po tygodniu należy udać się na kontrolę.

Gabinet stomatologiczny Warszawa – zapisz się

Resekcja zęba przeciwwskazania

Kiedy resekcja zęba nie jest wskazana?

– w pierwszym trymestrze ciąży

– gdy doszło do zaniku kości otaczających ząb

– kiedy zmiana chorobowa jest większa niż 1/3 wielkości przywierzchołkowej części zęba

Należy również poinformować stomatologa o: cukrzycy i chorobach powodujących zaburzenia krzepliwości krwi, o stanach zapalnych w obrębie zęba, jamy ustnej oraz gardła, o chorobach wirusowych takich jak na przykład opryszczka. Wtedy lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta zdecyduje czy można dokonać zabiegu resekcji.

Resekcja zęba – zalecenia po zabiegu

Należy myć zęby tak jak do tej pory, jednak omijając miejsca pozabiegowe. Chirurg stomatolog może zalecić używanie specjalnej płukanki po zabiegu. Przez 2 dni po zabiegu zalecane jest spożywanie rozdrobnionych pokarmów o pokojowej temperaturze. Obowiązuje także bezwzględny zakaz stosowania jakichkolwiek używek przez co najmniej tydzień po zabiegu. Jako, że jest to zabieg chirurgiczny zaleca się ograniczenie na kilka dni wysiłku fizycznego.

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
5 lat temu

Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak resekcja

Monika
Monika
5 lat temu

Mi kiedyś lekarz przeprowadził resekcje, minęło już 6 lat a ząb nadal się dobrze trzyma 🙂

Kasia
Kasia
5 lat temu

Jestem świeżo po resekcji zęba, myślę, że to była dobra decyzja

Jakub
Jakub
5 lat temu

Nie wiedziałem o takim zabiegu, a po leczeniu kanałowym mam ząb do ekstrakcji. Pójdę do stomatologa, może resekcja uratuje mój ząb

Call Now Button