Most protetyczny – czy warto

Most protetyczny jest sposobem na stałe wypełnienie miejsc po ekstrakcji zębów. Mosty są uzupełnieniem stałym, nie zdejmuje się ich. Są dużo wygodniejsze od protez, które się wyjmuje. Największą wadą mostów protetycznych jest konieczność oszlifowania zębów „filarów”, czyli zębów, na których będzie opierał się most. W przypadku całkowitego bezzębia, konieczne jest wszczepienie implantów, na których oprze się most.

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny jest uzupełnieniem miejsca po zębach. Są to połączone ze sobą korony zaczepione o oszlifowane zęby pacjentów. Mosty są cechowane długą trwałością. Są też wygodne dla pacjentów. Dodatkowo dobrze dobrany i wykonany most jest właściwie nie do odróżnienia od zębów naturalnych.

Protetyka Warszawa

Jak zakłada się most protetyczny?

Aby założyć most protetyczny niezbędna jest wizyta u stomatologa protetyka. Warto zrobić prześwietlenie (RTG) i sprawdzić czy zęby filarowe, na których ma opierać się most są wystarczająco trwałe. Czasami zdarza się, że są same korzenie zęba. Wtedy możliwe, że uda się założyć wkłady korzeniowo – koronowe, na nich oprzeć korony zęba, aby móc na tym zawiesić most. W przypadku bezzębia, aby zawiesić most konieczne jest wszczepienie implantów.

Drugim krokiem jest szlifowanie zębów oraz pobranie wycisku do mostu. Protetyk dobiera też kolor odpowiedni do koloru pozostałych zębów w jamie ustnej, aby most się nie wyróżniał. Później przeprowadza się przymiarkę mostu. Aby dobrze go dopasować do pacjenta. Na koniec przeprowadza się ostateczne założenie i zacementowanie mostu.

Jakie są wskazania do założenia mostu protetycznego?

Wskazaniem do założenia mostu jest częściowa utrata własnych zębów. Jednak trzeba spełniać również pewne warunki, bez których most protetyczny nie jest możliwy do założenia.

– posiadanie odpowiedniej ilości zębów własnych, lub chęć wstawienia za nie implantów

  • zęby filarowe na tyle mocne, aby utrzymać most protetyczny

– odpowiednie rozmieszczenie zębów, lub implantów, na których będzie opierał się most

Mosty protetyczne jako uzupełnienie protetyczne są bardzo ważne. Mogą zapobiec one przemieszczaniu się pozostałych zębów, oraz wadom zgryzu. Jednak nie powinno się decydować samodzielnie o tym, czy most protetyczny jest odpowiednim rozwiązaniem. Osobą, która podejmie decyzję o właściwym leczeniu jest stomatolog protetyk.

 

5 1 vote
Article Rating
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
łukasz
łukasz
5 lat temu

ja mam mnost i polecam, nie widac czy to most czy naturalne zeby

Karola
Karola
5 lat temu

Most to super rozwiązanie, mam brak 3 zębów i zrobiony most, w końcu mogę normalnie jeść

Darek
Darek
5 lat temu

Mój tata ma założone 2 mosty. Mówi że znacznie poprawiają jego jakość życia

moniaa
moniaa
5 lat temu

Też mam założony most, na przednie zęby, nikt tego nie zauważa, wygląda zupełnie jak naturalne

karolina
karolina
5 lat temu

Mi kiedys dentysta proponował most, wtedy się nie zgodziłam, ale teraz chyba zrobię

Aga
Aga
5 lat temu

mam most i uważam ze to dobra decyzja, nie widać wgl że to nie są naturalne zęby

Danuta
Danuta
5 lat temu

super, że są takie rozwiązania!! kiedyś były tylko protezy, dobrze, ze czasy się zminiły

Call Now Button