Dentysta odpowiada na najczęstsze pytania o leczenie ortodontyczne u dorosłych
Bardzo duża część dzieci nie ma możliwości podjęcia leczenia ortodontycznego we wczesnym okresie życia. Dopiero kiedy wkraczają w dorosłe życie decydują się na założenie aparatu ze względów estetycznych czy zdrowotnych (problemy z dziąsłami, zębami).  Zdarza się też, że pacjent jest przygotowywany do leczenia protetycznego i w tym celu potrzebna jest korekta zgryzu. Noszenie aparatu jest również działaniem, które ma wspomagać w leczeniu chorób przyzębia. Współcześnie aż 25% zabiegów ortodontycznych przeprowadzanych jest właśnie u dorosłych.

Czy jeszcze mogę się leczyć?

Nie ma górnej granicy wieku, by nie wykonać u pacjenta leczenia. Coraz częściej pacjentami ortodontów są pacjenci nawet 50+. Należy jednak mieć świadomość, że u osób dojrzałych leczenie takie trwa zdecydowanie dłużej. Jest to naturalnym wynikiem procesu uwapnienia kości. Noszenie aparatu ortodontycznego w tym wieku może być również bardziej bolesne.

Czy istnieją przeciwwskazania aby prowadzić leczenie ortodontyczne u dorosłych?
Aparatu ortodontycznego nie zaleca się osobom, które mają niską odporność organizmu bądź kiedy pacjent przyjmuje leki na osteoporozę. Choroby przyzębia bądź stany zapalne  muszą być zlikwidowane przed planowanym leczeniem ortodontycznym. Konsultacji wymaga również cukrzyca bądź zaburzenia hormonalne różnego rodzaju.
Komu zaleca się leczenie ortodontyczne ?
Dentyści zalecają wizytę u ortodonty osobom, którym ścierają się zęby, mającym odsłonięte szyjki zębowe czy które cierpią na zgrzytanie.  Wielu dentystów uważa również, że interwencji specjalisty wymaga stłaczanie się zębów (zęby uciskają się wzajemnie) oraz duże ilości kamienia. 

Jakie są etapy leczenia ortodontycznego?
  • Podstawowa  diagnostyka  – badania, przygotowanie materiałów diagnostycznych czyli gipsowego modelu uzębienia pacjenta, zdjęcia RTG i zdjęcia fotograficznego. 
  • Plan leczenia – omówienie sposobu i wszystkich kolejnych etapów leczenia, doboru rodzaju aparatu oraz omówienie szczegółowych kosztów leczenia.
  • Założenie aparatu ortodontycznego. Dodatkowy instruktaż postępowania z aparatem czyli jak jeść, jak dbać o higienę jamy ustnej nosząc aparat.
  • Wizyty kontrolne.
  • Zdjęcie aparatu po określonym czasie. Dodatkowo można wykonać zdjęcie RTG.
  • Założenie retencji – czyli założenie retainera w celu utrzymania wyników leczenia
  • Okresowe wizyty kontrolne.
Lekarz dentysta Zbigniew Kowalik wskazuje, że leczenie ortodontyczne to nie tylko zabieg mający na celu zachowanie zdrowia zębów czy przyzębia. Ma służyć również dobremu samopoczuciu , niwelowaniu wad wymowy oraz estetycznemu wyglądowi uśmiechu.
stomatolog bielany warszawa
Call Now Button