Brak zęba to problem stomatologiczny!

Wielu pacjentów uważa, że brak jednego zęba to nie problem. Jednak brak zęba to problem stomatologiczny! Wszyscy dentyści jednogłośnie twierdzą, że z pozoru niewielka utrata jednego zęba może być przyczyną zaburzeń mowy, żucia, oraz czynnikiem powodującym problemy z trawieniem.

Utrata jednego zęba jest pierwszym ogniwem, które może zapoczątkować serię zdarzeń, o negatywnych skutkach dla pacjenta. Bóle głowy i szczęki mogą być spowodowane nie odpowiednim ułożeniem zębów, które następuje w skutek wychylenia lub przesunięcia reszty uzębienia. Zębom zaczyna brakować stabilizatora. Pierwszym niepokojącym znakiem powinny być bóle przy nadgryzaniu oraz powiększające się diastemy i przestrzenie międzyzębowe.

Brak zęba może powodować wady zgryzu

Bardzo poważną konsekwencją nie uzupełnienia brakującego zęba, są wtórnie powstające wady zgryzu. Przesunięcie zębów z ich pozycji anatomicznej sprzyja nieprawidłowemu ułożeniu zębów dolnych i górnych – pacjenci często przy ziewaniu słyszą charakterystyczny trzask.

Rozsunięcie zębów lub ich stłoczenie utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie staję się pobieżne, a nitkowanie niejednokrotnie po prostu niemożliwe. W miejscach nie oczyszczanych powstaję kamień nazębny, który staję się odpowiednim podłożem do rozwoju bakterii powodujących próchnicę.

Co robić kiedy doszło do niechcianych zmian w obrębie jamy ustnej?

Wtedy lekarz, zaleca konsultację z ortodontą i dalsze leczenie wad zgryzu. Na najczęstsze pytania o leczenie ortodontyczne u dorosłych odpowiada nasz stomatolog w tym artykule.

 

Call Now Button