Wybierz najlepszą szczoteczkę do zębów z dentystą
Wybór szczoteczki do zębów to ogromne wyzwanie. Tym bardziej, że powinna być wymieniana kilka razy do roku. Nasi stomatolodzy zalecają, aby wymieniać szczoteczkę średnio co dwa, bądź co trzy miesiące. Niezwykle istotna jest również wymiana tego przedmiotu po każdej infekcji jamy ustnej.

W zakupie szczoteczki do zębów, nie chodzi o to aby wziąć jakąkolwiek, a wybrać taką która indywidualnie odpowie na nasze potrzeby.  Inną szczoteczkę do zębów należy wybierać dla rocznego dziecka, inną dla osoby z protezą – co podkreślają wielokrotnie dentyści. Przeczytaj rady stomatologa i wybierz najlepszą szczoteczkę do zębów z dentystą.

Dentysta opowiada o budowie manualnej szczoteczki do zębów

Do najczęściej stosowanych szczoteczek  i powszechnie uznanych za najlepsze należą szczoteczki manualne lub inaczej nazywane klasycznymi. Budowa takich szczoteczki do zębów  jest tylko z pozoru prosta. Składa się ona z:

  • Główki ze specjalistycznymi włóknami, której wielkość powinna być dobrana do wieku danej osoby, zaś twardość i grubość włókien do indywidualnych potrzeb, każdej osoby.
  • Szyjki, która powinna być odpowiednio giętka by nie uszkadzać dziąseł przy zbyt mocnym szczotkowaniu oraz by dostęp do zębów trzonowych był ułatwiony.
  • Dobrze wyprofilowanej rączki, która ma zapewniać odpowiednie operowanie szczoteczką w trakcie mycia zębów w jamie ustnej.
 Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Na ryku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek klasycznych, można je podzielić chociażby na ułożenie włosia na główce na pęczkowe i wielopęczkowe. Pierwsze z nich wyposażone są w 3 rzędy pęczków włosia na szerokość i 6 rzędów włosia na długość. Najczęściej są ustawione równo, gęsiego bądź na krzyż. Szczoteczki do zębów wielopęczkowe mają od 3 do 5 rzędów na szerokość i nawet 12 na długość. Włosie może być również ustawione w inny sposób, jednak powyższe są rekomendowane przez dentystów.

Na rynku dostępne są również szczoteczki manualne specjalistyczne i zalecane przez dentystów dla poszczególnych kategorii pacjentów:

  • Szczoteczki jednopęczkowe,  które zalecane są głownie osobom z nierównym uzębieniem, ponieważ standardową szczoteczką do zębów można jednocześnie czyścić 2-3 zęby jednocześnie, natomiast tą każdy ząb z osobna w trudno dostępnych miejscach. Nasi dentyści zalecają je również osobą z implantami, aparatami ortodontycznymi bądź mostami dentystycznymi.
  • Szczoteczki ortodontyczne  – zalecane osobom, z aparatami nazębnymi, od zewnętrznej strony główki mają one dłuższe włosie niż wewnątrz, do złudzenia przypominają tradycyjne szczoteczki do zębów.
  • Pooperacyjne – zaprojektowane z myślą o osobach po zabiegach dentystycznych np. po operacyjnym usuwaniu korzeni.
  • Do implantów – przeznaczone dla osób z implantami.

Najlepsza manualna szczoteczka do zębów

Dentyści w naszej klinice stomatologicznej zgodnie zauważają, że nie istnieje jedna szczoteczka do zębów, która zaspokoi potrzeby każdego człowieka. Szczoteczkę należy dobierać względem własnego uzębienia i stanu higieny jamy ustnej. Warto też zwrócić uwagę, na kondycję dziąseł. Najważniejsza jest jednak technika mycia zębów.

 

 

Call Now Button