Bardzo duża część naszego społeczeństwa cierpi na choroby związane z przyzębiem. Schorzenia te coraz częściej można zaobserwować również u dzieci i młodzieży, co oznacza, że higiena jamy ustnej może być niedostosowana do naszych potrzeb już od najmłodszych lat. Co prawda większość dostępnych źródeł naukowych jednoznacznie wskazuje, że parodontoza towarzyszy nam od wieków, jednak skala tego problemu rośnie z roku na rok, co jest bardzo niepokojące. Współcześnie parodontozę uważa się za chorobą cywilizacyjną taką jak próchnicę, cukrzycę czy otyłość, która również ma poważne skutki dla zdrowia każdego człowieka. Najczęstsze konsekwencje parodontozy to: bolesna nadwrażliwość zębów, krwawienie z dziąseł i ich recesja lub nieprzyjemny zapach z ust. W pierwszej kolejności skutki nieleczonej parodontozy dotyczą jamy ustnej, jeżeli jednak nie są podejmowane żadne próby leczenia, choroba może mieć wpływ na całość ustroju człowieka. Profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia zajmuje się dział stomatologii nazywany periodontologia.

Jakie są objawy stanu zapalnego dziąsła?

W pierwszej kolejności Twoją uwagę powinien zwrócić nadmiar kamienia nazębnego i nieprzyjemny zapach z ust. Krwawiące dziąsła, ból przy spożywaniu zimnych bądź gorących potraw czy napojów występują równie często. Część z pacjentów uskarża się na nabrzmiałe i opuchnięte dziąsła co również może być pierwszym objawem paradontozy. To bardzo ważne, aby zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które występują w obrębie jamy ustnej. Większość pacjentów podchodzi lekceważąco do tych objawów i nie podejmuje leczenia, które właśnie w tym etapie rozwoju choroby może przynieść zadowalające skutki.

Jakie są przyczyny paradontozy?

Główna przyczyna parodontozy to zapalenie dziąseł, które wywołane jest bakteriami występującymi na powierzchni zębów. Bakterie, które wywołują zapalenie przyzębia to drobnoustroje, które nie występują naturalnie w przestrzeni naszej jamy ustnej, ale dostają się tam w trakcie codziennego funkcjonowania. Przy codziennej prawidłowej higienie jamy ustnej bakterie nie namnażają się i nie wywołują stanów patologicznych. Kiedy jednak nie przykładamy zbyt dużej uwagi do higieny jamy ustnej, bakterie namnażają się i wywołują choroby dziąseł. Chorobę mogą nasilać inne czynniki takie jak zaburzenia immunologiczne np. osłabiona odporność, nadużywanie alkoholu, czynniki genetyczne, choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, zmiany hormonalne, choroby krwi, ale również nieprawidłowości w budowie zgryzu, czy nieprawidłowo wykonane wypełnienia lub uzupełnienia protetyczne.

Jakie są skutki paradontozy?

Najczęściej występującym skutkiem zapalenia dziąseł są krwawienia, które również występują jako pierwsze. Jednak wielu pacjentów, nie zwraca na to szczególnej uwagi i zazwyczaj nie jest to przyczyną wizyty u stomatologa. Oczywiście nie każde krwawienie z dziąseł może być związane z chorobą tkanek przyzębia, jednak jeżeli krwawienie występuje systematycznie, to warto to sprawdzić. Pierwszą wizytą należy odbyć u stomatologa, który wg potrzeb skieruje nas dalej do periodontologa. Bardzo częstym skutkiem paradontozy jest rozrost lub cofanie się dziąseł oprócz wpływu na wizualne aspekty cofanie się dziąseł ma również swoje konsekwencje zdrowotne. Nie leczona parodontoza wywołuję zmiany w obrębie budowy jamy ustnej. Rozchwiane zęby, które nie są odpowiednio mocowane dziąsłami, przemieszczają się i wywołują ubytki kostne, co ostatecznie prowadzi do utraty zębów. Wykonanie prac protetycznych lub leczenie implantologiczne jest w takich sytuacjach niemożliwe, gdyż obydwie metody leczenia chorób wymagają podparcia kostnego.

Nieleczona choroba szyjek zębowych wpływa negatywnie na wygląd naszej twarzy, uśmiechu oraz sposób wymowy, ze względu na zmiany w obrębie budowy jamy ustnej. Nieleczona parodontoza zwiększa również ryzyko takich chorób jak miażdżyca, choroby serca, poronienia, zapalenia stawów i może bardzo negatywnie wpływać na przebieg innych chorób cywilizacyjnych.

Leczenie parodontozy – periodontolog Warszawa

Leczenie chorób przyzębia jest trudne, a podstawą zawsze jest bardzo szybkie podejmowanie środków zaradczych oraz minimalizowanie szkód wyrządzonych przez chorobę. Skoncentrowane i szybko rozpoczęte leczenie chorób przyzębia może spowolnić dalszy postęp choroby, a nawet zahamować całkowicie jej dalszy rozwój. Podstawowa terapia choroby przyzębia polega przede wszystkim na regularnych wizytach u stomatologa (periodontolog), oczyszczaniu zębów, starannej i regularnej higienie jamy ustnej oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Kiedy paradontoza jest bardzo zaawansowana stosuję się wieloetapowe leczenie. W pierwszej kolejności usuwa się najczęstszą przyczynę schorzenia, czyli oczyszcza powierzchnie zębów z toksyn drobnoustrojów i złogów nazębnych. W ten sposób eliminuje się stan zapalny. W tym samym czasie zastosowanie w leczeniu znajdują również stymulacje laserowe, które mają pobudzić mechanizmy obronne pacjenta oraz leki i preparaty zlecone przez periodontologa.

Czy mogę leczyć parodontozę w klinice stomatologicznej Warszawa?

Tak, można ją u nas leczyć. Periodontologia to bardzo skomplikowana dziedzina stomatologii, w naszej klinice stomatologicznej pracują najlepsi specjaliści, których leczenie przyniesie Państwu ulgę w bólu. Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się stanem dziąseł. Dzięki ogromnemu doświadczeniu naszych lekarzy na każdej płaszczyźnie stomatologii, możemy państwu zaproponować najwyższą jakość leczenia. Nasza klinika stomatologiczna w Warszawie zapewni Państwu najlepszą opiekę stomatologiczną i skuteczną terapię, polegającą na:

  • dokładnej i starannej diagnozie chorób przyzębia (periodontologia),
  • przygotowaniu bardzo dokładnego planu leczenia z zakresu periodontologii,
  • prowadzeniu leczenia periodontologicznego zgodnie z najnowszymi technikami regeneracyjno-naprawczymi, które umożliwiają zmniejszenie skutków choroby,
  • wykorzystywaniu najlepszej jakości materiałów do leczenia.

Zapraszamy do naszej Kliniki Stomatologicznej, która zlokalizowana jest na ul. Lektykarskiej 32 Warszawa.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Służymy pomocą na każdym kroku.

Telefon

Stacjonarny: 22 833-05-19,
Komórkowy: +48 606 104 166

Nasz adres

ul. Lektykarska 32,
01-687 Warszawa

Call Now Button