Piaskowanie zębów to najczęstszy zabieg stomatologiczny. Dentyści tłumaczą, że to nic innego jak usunięcie płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień za pomocą piaskarki. Czy warto je przeprowadzać i czym dokładnie jest piaskowanie — na te pytania odpowiada jeden z naszych stomatologów.
Dentysta wyjaśnia od podstaw
Rozważania na temat piaskowania, najlepiej rozpocząć od wyjaśnienia czym dokładnie jest płytka nazębna. To nic innego jak osad na zębach, który powstaje w wyniku niedokładnego oczyszczania zębów z resztek pokarmowych oraz drobnoustrojów zamieszkujących naturalnie jamę ustną. Jeśli taki powstający osad, nie jest usuwany na bieżąco, oblepia i osłabia szkliwo, przyczyniając się do powstawania próchnicy. Twardniejąca płytka nazębna przekształca się z czasem w kamień nazębny, który może powodować choroby przyzębia, dlatego trzeba regularnie ją usuwać.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do piaskowania zębów? – Na to pytanie odpowiada stomatolog
Piaskowanie można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na estetycznym wyglądzie zębów. Taki zabieg przeprowadza się średnio co pół roku. U osób, które piją duże ilości kawy, herbaty bądź palą papierosy stomatolodzy sugerują aby przeprowadzać zabieg maksymalnie co 3 miesiące. Wzmożoną częstość piaskowania zębów zaleca się również osobom, które mają tzw. zęby stłoczone. Taki rodzaj ułożenia uzębienia utrudnia dokładne szczotkowanie zębów.
Przeciwwskazania do piaskowania zębów to: stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenia jamy ustnej lub widoczne uszkodzenia błony śluzowej.
W jaki sposób przeprowadza się zabieg piaskowania?
Samo piaskowanie trwa około 30 minut i jest bezbolesne. Bardzo mała część pacjentów odczuwa po nim dyskomfort, który może być spowodowany podrażnieniem dziąseł. W trakcie trwania zabiegu dentysta bądź higienistka rozpylają piasek dentystyczny w jamie ustnej pacjenta za pomocą specjalnej piaskarki i wody. Dociera on do najmniejszych szczelin pomiędzy zębami. Następnie piasek jest zasysany przez specjalny ssak, tak aby usuwać go z jamy ustnej. Bardzo często dentyści sugerują aby piaskowanie połączyć z późniejszym nałożeniem na zęby lakieru fluorowego, który ma wzmocnić zęby.
Zalecenia stomatologów po piaskowaniu zębów
Zazwyczaj dentyści zalecają aby do 3 godzin po zabiegu nie spożywać i nie pić produktów, które mogą zabarwić szkliwo (kawa, herbata, napoje). Po piaskowaniu zęby są bardziej narażone na przebarwienia. Utrzymanie efektów jest jednak zależne od pacjenta — należy stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej.