Piaskowanie zębów! Potrzebne? Skuteczne? Co na to dentysta?

Piaskowanie zębów to najczęstszy zabieg stomatologiczny. Dentyści tłumaczą, że to nic innego jak usunięcie płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień za pomocą piaskarki. Czy warto je przeprowadzać i czym dokładnie jest piaskowanie — na te pytania odpowiada jeden z naszych stomatologów.

Dentysta wyjaśnia od podstaw

Rozważania na temat piaskowania, najlepiej rozpocząć od wyjaśnienia czym dokładnie jest płytka nazębna. To nic innego jak osad na zębach, który powstaje w wyniku niedokładnego oczyszczania zębów z resztek pokarmowych oraz drobnoustrojów zamieszkujących naturalnie jamę ustną. Jeśli taki powstający osad, nie jest usuwany na bieżąco, oblepia i osłabia szkliwo, przyczyniając się do powstawania próchnicy. Twardniejąca płytka nazębna przekształca się z czasem w kamień nazębny, który może powodować choroby przyzębia, dlatego trzeba regularnie ją usuwać.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do piaskowania zębów? – Na to pytanie odpowiada stomatolog

Piaskowanie można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na estetycznym wyglądzie zębów. Taki zabieg przeprowadza się średnio co pół roku. U osób, które piją duże ilości kawy, herbaty bądź palą papierosy stomatolodzy sugerują aby przeprowadzać zabieg maksymalnie co 3 miesiące. Wzmożoną częstość piaskowania zębów zaleca się również osobom, które mają tzw. zęby stłoczone. Taki rodzaj ułożenia uzębienia utrudnia dokładne szczotkowanie zębów.

Przeciwwskazania do piaskowania zębów to: stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenia jamy ustnej lub widoczne uszkodzenia błony śluzowej.

W jaki sposób przeprowadza się zabieg piaskowania?

Samo piaskowanie trwa około 30 minut i jest bezbolesne. Bardzo mała część pacjentów odczuwa po nim dyskomfort, który może być spowodowany podrażnieniem dziąseł. W trakcie trwania zabiegu dentysta bądź higienistka rozpylają piasek dentystyczny w jamie ustnej pacjenta za pomocą specjalnej piaskarki i wody. Dociera on do najmniejszych szczelin pomiędzy zębami.  Następnie piasek jest zasysany przez specjalny ssak, tak aby usuwać go z jamy ustnej. Bardzo często dentyści sugerują aby piaskowanie połączyć z późniejszym nałożeniem na zęby lakieru fluorowego, który ma wzmocnić zęby.

Zalecenia stomatologów po piaskowaniu zębów

Zazwyczaj dentyści zalecają aby do 3 godzin po zabiegu nie spożywać i nie pić produktów, które mogą zabarwić szkliwo (kawa, herbata, napoje). Po piaskowaniu zęby są bardziej narażone na przebarwienia. Utrzymanie efektów jest jednak zależne od pacjenta — należy stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

 

Call Now Button