Z próchnicą czy bez, mleczaki wypadną – nie należy z tym dyskutować. Jednak to, że pozbędziemy się ich w naturalny sposób nie oznacza, że pozbędziemy się również choroby.
Leczenie mleczaków – mit czy fakt?
W konsekwencji nieleczonej próchnicy powstać mogą również inne problemy takie jak niedostateczne wykształcenie się kości żuchwy, wady zgryzu czy braki w zębach stałych.
W naszym kraju 77% dzieci w przedszkolach ma próchnicę, u młodszych dzieci (3 latków) statystyki są podobne. Próchnica dotyka 68% maluchów.
Zalecenia dentysty
Szanse rodziców są małe aby uchronić dziecko przed próchnicą, zjawisko to można jednak opóźnić i ograniczyć. Dentyści podkreślają, warunek jest jeden – należy ograniczyć słodycze w codziennej diecie dziecka. Niezwykle jest również zwrócenie uwagi na ilość słodzonych napojów, które spożywa codziennie dziecko. Cukier jest głównym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi ten choroby. Równie ważną kwestią co dieta, jest nawyk mycia zębów po każdym posiłku. Dentyści zalecają, aby wyrobić takie zachowanie w dzieciach już od najmłodszych lat.
Próchnica zębów mlecznych postępuję bardzo szybko, kiedy próchnica dojdzie do miazgi leczenie staję się wyjątkowo bolesne i nieprzyjemne, dlatego też niezwykle ważna jest szybka ingerencja dentysty w obszar zmienionych tkanek.
Dentyści zaznaczają: pod każdym zębem mlecznym znajduję się zawiązek zęba stałego, dlatego tak ważne jest leczenie mleczaków, które mogą zakazić zęby stałe próchnicą. Kiedy nadchodzi odpowiedni czas, organizm zaczyna wchłaniać tkankę mleczaka, co powoduję stopniowe zanikanie od dołu. Ząb mleczny automatycznie traci korzeń i trzyma się coraz słabiej, z czasem wypada.
Zęby mleczne należy objąć opieką od najwcześniejszych lat. Współczesna stomatologia daje szerokie możliwości.