Diastema w oczach dentystów

Przez jednych uwielbiana, przez drugich znienawidzona – diastema. Współcześnie wiele osób prezentuję światu z dumą swoją przerwę między zębami, która jak sami uważają stanowi ich ogromny atut i cechę wyróżniającą. Jest jednak duża rzesza osób, którym przeszkadza wspomniana wyżej przerwa w uzębieniu. Jak oceniają diastemę dentyści?

Czym jest diastema w oczach dentystów?

To mała przerwa w uzębieniu (pomiędzy siekaczami) – jak wskazuje dentysta Zbigniew Kowalik. Wielu stomatologów wskazuję, że przerwa ta może mieć negatywny wpływ na zdrowy stan jamy ustnej, dlatego też pacjenci decydują się na zmniejszenie przerwy bądź całkowite jej usunięcie.

Dentyści zalecają, aby pierwsza wizyta była kontrolna, na której zostaną ustalone przyczyny powstania przerwy w uzębieniu i plan dalszego leczenia. Diastema może być spowodowana nieprawidłowym przyczepem wędzidełka do górnej wargi – dentyści taki stan nazywają diastemą prawdziwą. Wędzidełko natomiast to górna pionowa fałda błony śluzowej, która łączy wargę z dziąsłem. Ortodonci uważają, że diastema prawdziwa, której szerokość przekracza 2mm, a utrzymuję się nadal po wyrżnięciu wszystkich czterech siekaczy jest podstawą do skierowania pacjenta na korektę wędzidełka. Taki stan patologiczny stanowi wadę zgryzu, i może być przyczyną późniejszych problemów ortodontycznych, logopoedycznych bądź peridontologicznych.

Jak korygować występowanie diastemy – odpowiada stomatolog

 Przerwa pomiędzy siekaczami powinna być leczona za pomocą zabiegu podcięcia wędzidełka, jednak dopiero po wykształceniu 6 siekaczy stałych. Do tego czasu zaleca się jedynie szczegółową obserwację jamy ustnej, ma to związek z tym, że u dzieci pomiędzy 7 a 9 rokiem życia wystepuję fizjologiczna diastema, która zanika wraz z upływem czasu – jak wskazują dentyści. W przypadku występowania diastemy prawdziwej oprócz zabiegu podcięcia wędzidełka, zaleca się również leczenie ortodontyczne.

Jednak najszybszą metodą zlikwidowania przerwy jest odbudowa kompozytowa zębów lub nałożenie licówek porcelanowych, jeżeli stan uzębienia pacjenta jest spowodowany brakiem siekaczy bocznych bądź ich mniejszym rozmiarem to dentyści nazywają diastemę rzekomą, którą można zlikwidować za pomocą implantów stomatologicznych.

Call Now Button