Aparat ortodontyczny – najczęstsze pytania

Każdy marzy o ładnym i zdrowym uśmiechu. Jednak niektórzy mają z tym niemały problem. W uzyskaniu takiego uśmiechu może pomóc aparat ortodontyczny. Aparaty ortodontyczne bardzo zmieniły się na przestrzeni czasu, dzięki czemu stały się jeszcze bardziej skuteczne.

1 Czy powinienem nosić aparat ortodontyczny?

Oczywiście nie u każdego zachodzi potrzeba założenia aparatu ortodontycznego. Jednak, aby się o tym przekonać warto wybrać się do ortodonty, który odpowiednio pokieruje naszym leczeniem.

2 W jakim wieku założyć aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny często zakładany jest w okresie dzieciństwa, jednak nie istnieje żadna granica wieku do założenia aparatu. Zazwyczaj jednak leczenie ortodontyczne u osób dorosłych musi trwać dłużej niż u dzieci.

3 Dlaczego powinno się leczyć ortodontycznie?

Większość osób decyduje się na założenie aparatu ze względów estetycznych. Powinno się nosić aparaty głównie ze względów zdrowotnych. Przede wszystkim dzięki temu, że zęby będą proste, a zgryz będzie prawidłowy, ryzyko próchnicy będzie zdecydowanie znacznie mniejsze. Gdy, zęby są  niewłaściwie ustawione, wada zgryzu pogłębia się. Wtedy zęby bardziej się ścierają. Wtedy zdarza się, że dochodzi do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo- żuchwowych. Czasami przez wadę zgryzu, pojawiają się problemy z właściwym rozdrabnianiem pokarmów, a przez to może dojść do zaburzeń układu pokarmowego.

4 Czy noszenie aparatu boli?

Założenie aparatu ortodontycznego nie jest bolesne, jednak jest to dosyć czasochłonny zabieg. Może trwać około 1,5 godziny. Często później zęby bolą przy gryzieniu. Taki ból może utrzymywać się do tygodnia. Nie należy się martwić takim bólem, to normalne. Organizm po prostu potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Ból taki może pojawiać się także po wizytach kontrolnych. Jednak po każdej wizycie ból będzie trwał coraz krócej, aż organizm się przyzwyczai.

5 Kiedy kończy się leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne nie kończy się z chwilą zdjęcia aparatu. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zakłada się aparat retencyjny. Ma on zmniejszyć do minimum ryzyko, że zęby wrócą znowu na swoje miejsce. Należy wtedy chodzić do ortodonty na wizyty co miesiąc. Po zakończeniu leczenia należy zgłaszać się do ortodonty co roku, aby sprawdzić czy efekty leczenia się nie cofają.

Aparat ortodontyczny jest doskonałym sposobem na proste zęby. Trzeba jednak pamiętać, że decyzję o leczeniu powinien podejmować lekarz i, że wiąże się to z dłuższym leczeniem.

0 0 votes
Article Rating
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
5 lat temu

Nosiłam aparat w dzieciństwie i polecam 🙂 Zęby mi się wyprostowały, a teraz regularnie chodzę na wizyty kontrolne i wada zgryzu na szczęście mi się nie cofnęła

Karol
Karol
5 lat temu

Mam 27 lat i założyłem aparat rok temu, już teraz widzę ogromną różnice

Ewa
Ewa
5 lat temu

Kończę właśnie leczenie zębów i będę miała założony aparat 🙂 Bardzo się cieszę, bo mam stłoczenia zębów i w końcu będę się mogła cieszyć prostymi zębami

Doominika
Doominika
5 lat temu

Aparaty ortodontyczne są teraz modne 🙂 Fajnie, że można sobie poprawić wygląd i jednocześnie zadbać o swoje zdrowie 🙂

Kamil
Kamil
5 lat temu

Dobrze, że jest teraz tyle możliwości żeby zadbania o swoje zęby

Dawid
Dawid
5 lat temu

Aparat ortodontyczny bardzo mi pomógł w dzieciństwie

Kuba
Kuba
5 lat temu

Nosiłem aparat 4 lata temu, ortodontka tak dobrała mi kolor drucików, że był właściwie niewidoczny

Danka
Danka
5 lat temu

Aparat to naprawdę super sprawa! Czasami całkiem zmienia się buzia po noszeniu aparatu

Ula
Ula
5 lat temu

Mój dentysta zaproponował mi rok temu wizyte u ortodontki. To był strzał w 10! Od roku noszę aparat i widzę już teraz ogromną różnice. Nie mogę się doczekać aż go zdejmę i zobaczę efekt końcowy

Dawid
Dawid
5 lat temu

Jak byłem mały to nosiłem aparat i wszystko było ok. Ale po zdjęciu aparatu zaniedbałem to i wada zgryzu się cofnęła. I teraz mam 26 lat i znowu będę nosił aparat

Dawid
Dawid
5 lat temu

Super, że teraz są takie możliwości! Że aparat można założyć w dorosłym życiu a nie tylko jako dziecko 🙂

Darek
Darek
5 lat temu

Aparaty są teraz supermodne. Moja 13letnia córka nie może się doczekać aż będzie nosić aparat

Call Now Button