Nakładkowe wybielanie zębów. Postępowanie, cena i skutki uboczne.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób marzy o pięknym, zdrowym uśmiechu. Aby go osiągnąć, często sięgamy po pomoc ortodonty i nosimy aparaty niwelujące wady zgryzu, a także korzystamy z wielu dostępnych na rynku metod wybielania zębów. Obok pasków wybielających najbardziej popularną metodą na osiągnięcie śnieżnobiałego uśmiechu jest wybielanie nakładkowe. Metoda ta cieszy się dużą popularnością, ze względu na wysoką skuteczność i stosunkowo niską cenę. W zależności od miasta, w którym chcemy udać się na zabieg, za wybielanie zębów metodą nakładkową zapłacimy od 400 do 800 zł, a efektem będziemy się cieszyć nawet do 3 lat. Warto jednak wspomnieć, że utrzymanie tego efektu jest po części zależne od nas samych.

Wybielanie zębów (nakładkowe) – krok po kroku

Wybielanie nakładkowe najlepiej rozpocząć od wizyty u stomatologa, który wykona przegląd dentystyczny, oceni stan uzębienia i udzieli nam informacji czy wybielanie jest w naszym przypadku wskazane. Jest to bardzo ważne, gdyż wybielanie zębów można przeprowadzić tylko na w pełni zdrowych zębach. W przeciwnym przypadku niezaleczone ubytki pod wpływem substancji wybielających mogą ulec większym uszkodzeniom i spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, wymagające długiego leczenia w klinice stomatologicznej. Dodatkowo warto również przed samym zabiegiem wybielania usunąć osad i kamień nazębny oraz przeprowadzić fluoryzację, co pozwoli na uzyskanie większej efektywności wybielania nakładkowego.

Kiedy stomatolog pozytywnie oceni stan naszych zębów i da zielone światło do wybielania, czeka nas wizyta gabinetowa, podczas której higienistka stomatologiczna przy pomocy łyżek wyciskowych pobierze odlewy łuków zębowych. Następnie na ich podstawie wykona w 100% dopasowane do naszego zgryzu nakładki do wybielania zębów. Takie nakładki zostaną przygotowane w ciągu kilku dni, a na kolejnej wizycie specjalista poinstruuje nas jak przy ich użyciu prowadzić proces wybielania w domu. Zazwyczaj należy nakładkę pokryć żelem wybielającym, po czym umieścić ją na zębach. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów warto się do tej czynności przyłożyć, gdyż dokładne pokrycie szkliwa (z uwzględnieniem szczelin międzyzębowych) jest bardzo ważne dla skutecznego wybielania zębów. W zależności od tego, jaki kolor ma nasza płytka nazębna i tego, czy widoczne są na niej przebarwienia, stomatolog może zalecić używanie nakładek przed okres krótszy lub dłuższy. W większości przypadków nakładki zakładamy nawet na kilka godzin w ciągu dnia przez okres od 2 do 4 tygodni.

O czym warto pamiętać podczas wybielania zębów?

Zarówno podczas wybielania zębów metodą nakładkową, jak i podczas innych działań mających na celu rozjaśnienie naszego uśmiechu należy stosować się do kilku wskazówek, które umożliwią wykorzystanie w pełni potencjału wybielania:

  • W trakcie wybielania stosuj odpowiednią dietę. Rezygnacja z potraw barwiących znacznie ułatwi ten proces. Jeśli zależy ci na śnieżnobiałym uśmiechu, unikaj soków owocowych, czerwonego wina, kawy, herbaty, a także owoców i warzyw o intensywnych barwach takich jak: jagody, truskawki, czereśnie, buraki czy wiśnie. Dodatkowo warto również zrezygnować z palenia, gdyż dym papierosowy niekorzystnie działa na płytkę nazębną i utrudnia działanie preparatu wybielającego. Tym samym może powodować na zębach nieestetyczne plamy. Dla utrwalenia efektu do tych zaleceń warto się stosować również w ciągu pierwszych 3 tygodni po zakończeniu wybielania.
  • Wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość, dlatego warto stosować delikatne pasty przeznaczone do zębów z tym problemem. Jeżeli mimo wszystko nadwrażliwość wystąpi, należy skontaktować się ze stomatologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Zazwyczaj w takiej sytuacji nie rezygnujemy z wybielania, natomiast zmniejszamy częstotliwość lub czas, w którym nakładki wybielające znajdują się na naszych zębach. Dodatkowo dentysta zaleca wtedy aplikację na zęby fluoru pomiędzy kolejnymi użyciami żelu wybielającego.

Ważne informacje

Wybielanie zębów metodą nakładkową o ile jest przeprowadzone w sposób prawidłowy, na zdrowych zębach jest bardzo bezpieczne. Nie mniej jednak należy pamiętać, że:

  1. Wybielanie zębów nie powinno być przeprowadzanie w okresie ciąży i karmienia piersią.
  2. Nałogowe palenie tytoniu podczas wybielania może pogorszyć wygląd uzębienia, zamiast go poprawić.
  3. Niezaleczone ubytki lub próchnica stanowią bezwzględne przeciwskazanie do wybielania, do momentu usunięcia problemów.
  4. Preparatów wybielających nie należy stosować u dzieci, w szczególności na zębach mlecznych.
  5. Kiedy nakładka pokryta żelem wybielającym znajduje się w jamie ustnej, nie należy jeść ani pić.
  6. Żel wybielający należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Nie powinien on być narażony na zbyt wysoką ani zbyt niską temperaturę.
  7. Należy pamiętać, aby po każdym użyciu nakładek dokładnie oczyścić zęby z pozostałości żelu i wypłukać jamę ustną.
Call Now Button