Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów jest jednym ze sposobów zapobiegania próchnicy. Fluor ma zbawienny wpływ na zęby.  Chociażby dlatego, że podczas fluoryzacji zębów ma on z ich powierzchnią bezpośredni kontakt. Taka fluoryzacja zwana jest egzogenną, czyli kontaktową. Najprościej mówiąc, jest to lakierowanie zębów – zarówno mlecznych, jak i stałych. Zdania są jednak podzielone. Obecnie, fluoryzacja zębów budzi spore kontrowersje. Czy jest ona dobra, czy szkodliwa dla zębów i szkliwa?

 

Fluoryzacja zębów – fluor

 

Fluoryzacja zębów mlecznych jest często stosowanym zabiegiem higienicznym. W trakcie tego zabiegu stosowane są związki fluoru.  W małych ilościach ma on dobry wpływ na metabolizm kości i zębów. Warto wiedzieć, że fluor występuje także w produktach które spożywamy. Na przykład w rybach, herbacie, czy orzechach. Dodatkowa suplementacja fluoru w tabletkach nie jest stosowana.

Fluoryzacja a higiena jamy ustnej

Zabieg fluoryzacji stosowany jest także u dentysty, jako profilaktyka próchnicy. Ma on bowiem działanie przeciwpróchnicze. W mniejszych ilościach, znajduje się także w pastach i płukankach do higieny jamy ustnej. Dzięki nim możemy wykonać fluoryzację w warunkach domowych. Fluor ma pozytywne działanie bezpośrednio na szkliwo zęba. Dlatego też, najpopularniejszą metodą tego zabiegu jest fluoryzacja kontaktowa. Polega ona na nałożeniu na zęby specjalnych preparatów w postaci żeli, pianek czy lakierów do fluoryzacji. Podczas tego zabiegu uwalniane są jony fluorkowe. Po zabiegu nie wolno jeść ani pić przez co najmniej dwie godziny. Fluoryzacja zębów może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

W niektórych szkołach czy przedszkolach stosowane są zabiegi fluoryzacji zębów. Zawsze jednak muszą być one wykonywane przez stomatologa lub higienistkę. Wykonuje się je u dzieci w szkole podstawowej lub w wieku przedszkolnym. Fluoryzacja dla dzieci następuje 6 razy w roku, co około 6 tygodni. Do wykonania zabiegu jest jednak potrzebna zgoda rodziców. Po zabiegu fluoryzacji należy wstrzymać się od jedzenia, picia i płukania jamy ustnej przez około godzinę.

Lakier utrzymuje się na zębach przez 1-2 tygodnie.

 

Po co zębom fluor? Jakie działanie ma fluor na zęby?

 

  1. Naprawa odwapnień w szkliwie
  2. Leczenie początkowej próchnicy zębów
  3. Stworzenie środowiska w jamie ustnej, w którym nie odkłada się kamień i osad.
  4. Wzmocnienie warstwy szkliwnej zębów.

 

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego na warszawskich Bielanach na zabieg fluoryzacji zębów. Zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Gdzie nas znajdziesz?

Warszawa Bielany/Żoliborz

Ul. Lektykarska 32

Zapraszamy!

Call Now Button