Zimowe bóle zębów – czy coś takiego istnieje?

Zimowe bóle zębów? I tak i nie!

Osłabienie organizmu w miesiącach zimowych może powodować nie tylko przeziębienie, ale również bóle zębów. Powód jest prosty: osłabiony organizm pozwala na ujawnienie się ognisk zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Aż 50% z ukrytym ogniskiem zapalnym daje objawy właśnie w zimę!

Najczęściej powodem dolegliwości bólowych jest właśnie osłabienie organizmu i wzmożona aktywność układu immunologicznego, który musi radzić sobie z nadmiarem bakterii i wirusów.  Ból nie musi wynikać tylko z ubytku, jego powodem może być też stan zapalny w obrębie kości otaczającej korzeń. Stan zapalny, który powstał w jamie ustnej pacjenta, może się rozpowszechniać i prowadzić do tzw. chorób odogniskowych. Dodatkowo system odpornościowy pacjenta, którego zadaniem jest niszczenie bakterii, powodujących zapalenia może mylić się i oprócz organizmów obcych atakować własne tkanki.  W ten sposób często dochodzi do zapaleń stawów lub chorób serca. Nie można bagatelizować bolącego zęba lub zmian w obrębie dziąseł.  Zainfekowane zęby mogą prowadzić do wielu schorzeń np do kłębuszkowego zapalenia nerek, zapalenia wsierdzia, osierdzia, chorób skóry, nadciśnienia, cukrzycy. Niektóre z nich mogą być groźne dla pacjenta.

Jak zapobiegać?

Pierwszym i podstawowym punktem profilaktyki jest kontrola stomatologiczna. Badanie jamy ustnej powinno być przeprowadzane w odstępach 6 miesięcy, czyli dwa razy do roku. Dentysta oceni stan jamy ustnej i skieruje na rtg – na tej podstawie będzie w stanie stwierdzić, czy występują ogniska zapalne. Dodatkowo w okresie zimowym warto suplementować się witaminą C i tranem oraz zadbać o odpowiednią dietę.

Czy zawsze sport to zdrowie?

Zimą poza bólem zęba, który wywołany jest stanem zapalnym, może dokuczać również ból spowodowany nadwrażliwością. Gdy pacjent przebywa na mrozie, ubytki przyszyjkowe mogą wykazywać nadwrażliwość na niskie temperatury. Zauważyć można również pewną zależność, do gabinetów stomatologicznych częściej zgłaszają się osoby, których zęby uległy uszkodzeniu mechanicznemu w wyniku uprawiania sportu.

O tym pamiętaj na zawsze!

Gdy pacjenta dopadło zimowe przeziębienie i udało je się wyleczyć, trzeba pamiętać o wymianie szczoteczki do zębów. W jej włosiu mogą rozwijać się bakterię, które spowodują, że choroba wróci.

 

 

 

 

Call Now Button