Zespół alergii jamy ustnej  Co to takiego?

Zespół alergii jamy ustnej to szereg objawów, które pojawiają się u człowieka po spożyciu określonych produktów. Najczęściej są to orzechy, owoce i warzywa. Choroba najczęściej towarzyszy alergicznemu nieżytowi nosa, bądź alergią na pyłki traw i brzozy- tak twierdzą dentyści

Zespół alergii jamy ustnej nazywany inaczej zespołem uczuleniowym, anafilaksją bądź zespołem Amlota-Lessofa występuję tylko u osób uczulonych na pyłki roślin. Pojawia się po spożyciu, niektórych grup pokarmów. Zazwyczaj po zjedzeniu warzyw i owoców. Najczęściej reakcje alergiczne towarzyszą pacjentom po zjedzeniu jabłka, gruszki, śliwki i owoców cytrusowych (mandarynek, pomarańczy, kiwi, banana). Warzywa, które mogą być uciążliwe to ziemniaki, papryka, seler i pomidory. Osoby, u których rozpoznano uczulenie na brzozę powinny również zwrócić uwagę na spożycie kminku, anyżu, curry i kolendry. Natomiast osoby cierpiące na alergii na pyłki leszczyny powinny ograniczyć spożycie orzechów włoskich i laskowych. Wystąpieniu reakcji alergicznych sprzyja wiele czynników takich jak płeć czy występowanie w rodzinie Atopowego Zapalenia Skóry.

Stomatologiczne objawy alergii jamy ustnej

Pierwszym objawem wystąpienia reakcji alergicznych są widoczne skutki typowego uczulenia wziewnego na pyłki. Po kilkunastu minutach pojawia się świąd, zaczerwienienie warg ust i uczucie mrowienia. Występuję również obrzęk języka i gardła.  Rzadziej pojawia się wysypka, zapalenie spojówek, mdłości czy wymioty. Dentyści podkreślają, że należy pamiętać o indywidualnych cechach, każdej osoby – niektórzy alergicy odczuwają skutki alergii jedynie po zjedzeniu surowych warzyw bądź owoców. I tak np. zjedzenie jabłka powoduję pojawienie się nieprzyjemnych objawów, a szarlotka lub kompot nie.

Diagnostyka i leczenie alergii jamy ustnej

Diagnostyka tego zespołu alergicznego nie różni się od standardowej diagnostyki chorób alergicznych. U pacjenta przeprowadza się kontaktowe testy skórne oraz badania krwi. Po dokładnej diagnostyce pacjent otrzymuję leki przeciwhistaminowe oraz poddawany jest odczulaniu, co powoduję zwiększenie odporności organizmu. Ważne są również stałe kontrole w gabinecie stomatologicznym. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów należy niezwłocznie przepłukać jamę ustną wodą, zażyć lek przeciwhistaminowy. Jeśli pojawią się trudności z oddychaniem należy bezwzględnie zadzwonić po pogotowie.

 

 

 

Call Now Button