Zęby mleczne – czy leczyć?

Zęby mleczne należy leczyć! To bardzo ważne. Prawdą jest, że zęby mleczne wypadną, a w ich miejscu wyrosną zęby stałe. Jednak próchnica zębów jest chorobą zakaźną. Gdy zęby mleczne są chore na próchnice, wyrastające zęby stałe mogą się nią zarazić.

Zęby mleczne są zazwyczaj słabiej zmineralizowane od zębów stałych. Dlatego są one dużo bardziej podatne na próchnicę.

Kiedy pierwszy raz do stomatologa

Dużo rodziców uważa, że pierwsza wizyta u dentysty jest potrzebna dopiero, gdy dziecko coś  boli. To bardzo duży błąd. Na pierwszą wizytę warto przyprowadzić dziecko, gdy skończy ono 6 miesięcy. Wtedy zazwyczaj zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby mleczne. Dziecko będzie miało możliwość adaptacji w gabinecie stomatologicznym, oswojenia się z dentystą. A rodzice nauczą się jak dbać o dziąsła dziecka. Dodatkowo stomatolog sprawdzi czy zęby wyrzynają się prawidłowo i czy nie prowadzi to do wad zgryzu.  Po pierwszej wizycie warto przyprowadzać dziecko do dentysty co 3 miesiące. W organizmie dziecka wszelkie zmiany zachodzą bardzo szybko, właśnie dlatego lepiej przyjść z dzieckiem na wizyty co 3 miesiące, dzięki temu można uniknąć problemów z zębami w przyszłości.

Jak dbać o dziąsła niemowlęcia

Niemowlę karmione tylko mlekiem matki nie potrzebuje dodatkowego czyszczenia dziąseł. Mleko matki nie zawiera szkodliwych substancji, które mogłyby powodować próchnicę. Jednak, gdy dziecko zaczyna jeść i pić inne produkty, wtedy należy zacząć uważać i czyścić zęby mleczne oraz dziąsła dziecku. Należy też zwracać uwagę na zgryz dziecka (https://klinikastomatologiczna.pl/stomatologia-dziecieca-szkodliwe-ssanie-kciuka/)

Zęby mleczne leczenie

W przypadku wystąpienia próchnicy zęby mleczne należy oczywiście leczyć, aby nie zaraziły one pozostałych zębów. Aby umilić dzieciom wizyty u stomatologa i leczenie dentyści używają specjalnych kolorowych plomb. Dziecko może wybrać kolor wypełnienia, co sprawia, że dzieci częściej i chętniej chodzą do stomatologa.

Ważnym jest, żeby obserwować dziecko, oraz stan jego  uzębienia. U dzieci próchnica pojawia  się szybciej niż u dorosłych, dlatego tak ważnym jest, aby z dzieckiem odwiedzać gabinet stomatologiczny co 3 miesiące jeśli nic niepokojącego się nie dzieje. A, gdy zobaczy się coś niepokojącego ważne, by umówić się do stomatologa jak najszybciej.

0 0 votes
Article Rating
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna
Hanna
5 lat temu

Moja córka miała ostatnio zakładaną plombe w mleczaku 🙂 Oczywiście wybrała różową i jest bardzo zadowolona

Kamil
Kamil
5 lat temu

Kiedyś się mówiło, że lepiej wyrwać mleczaka niż leczyć… dobrze, że te czasy już minęły

Dorota
Dorota
5 lat temu

Uważam, źe warto przyprowadzać dziecko do stomatologa na wizyty adaptacyjne, wtedy później się nie boi i wszystko przebiega spokojnie

Jagoda
Jagoda
5 lat temu

Moja córka chętnie chodzi do dentysty, podobają jej sie kolorowe plomby

Iga
Iga
5 lat temu

Słyszałam kiedyś o teorii, że mleczaków się nie leczy. Co za bzdura!!

Janek
Janek
5 lat temu

Jak można mówić, że mleczaków się nie leczy?? Nigdy tego nie zrozumiem!

Michał
Michał
5 lat temu

Mój syn pierwszą wizytę u stomatologa odbył, gdy tylko zaczął wychodzić mu pierwszy ząb. Od tamtej pory razem z żoną prowadzimy go do stomatologa co pół roku

Klaudia
Klaudia
5 lat temu

Jak można się zastanawiać czy leczyć mleczaki? Oczywiście, że leczyć, przecież one zarażą rosnące zęby stałe

Dagmara
Dagmara
5 lat temu

Mój syn chodzi do dentysty odkąd zaczął ząbkować regularnie. Nie wyobrażam sobie, że mogłaby być inaczej

Michalina
Michalina
5 lat temu

Jak można być rodzicem i nie dbać o dziecko? Przecież brak wizyt u dentysty to zwyczajne zaniedbanie!!

Darek
Darek
5 lat temu

Moje dzieci chodzą do dentysty od samego początku. Syn na początku płakał i się bał, ale teraz jest dużo lepiej

Call Now Button