Zdrowe zęby to zdrowe ciało

Nie każdy wie, że zdrowe zęby to zdrowe ciało. Należy zauważyć,  że istnieje pewien związek między zdrowymi zębami, a zdrowiem całego organizmu. Aby skutecznie dbać o zdrowie jamy ustnej warto uświadomić sobie, że istnieje ścisłe wzajemne oddziaływanie oddziaływanie.

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby mają pozytywny wpływ na zdrowie całego ludzkiego organizmu. Dobry stan jamy ustnej pozwala na wykonywanie wielu czynności na przestrzeni całego życia, które to czynności byłyby znacznie utrudnione, gdyby nie zęby. Dzięki zdrowym zębom możemy pić, jeść, czy też się uśmiechać. Dodatkowo zdrowe zęby sprawiają, że czujemy się pewniej w relacjach z innymi ludźmi, oddziaływując tym samym pozytywnie na naszą psychikę.

Zły stan zębów

Chore zęby oraz zły stan jamy ustnej wpływają negatywnie na życie ludzkie. Choroby zębów powodują ból, dyskomfort oraz inne choroby. Prowadzi to często do utraty pewności siebie i izolacji od innych ludzi. Ból z powodu chorób zębów może też prowadzić do nieobecności w szkole czy w pracy.

Zęby, a inne organy

Najbardziej popularnymi chorobami zębów są z pewnością próchnica, oraz choroby dziąseł. Nieleczone mogą one wywierać wpływ na cały organizm. Natomiast niektóre choroby mogą zwiększać ryzyko chorób w jamie ustnej. Do chorób powiązanych z zębami na pewno należą: cukrzyca, choroby serca, choroby układu moczowego, oraz choroby nowotworowe. Dbając więc o jamę ustną dba się o cały organizm.

Co zrobić, by zniwelować ryzyko

Aby mieć zdrowe zęby, oraz cały organizm, należy zwrócić szczególną uwagę na wspólne czynniki ryzyka.

1 Zdrowe odżywianie

Nie powinno się spożywać zbyt dużo cukrów, które są zawarte w wielu słodkich przekąskach, napojach, czy w przetworzonej żywności. Zdrowe zęby, mogą szybko się popsuć pod wpływem cukru. Ale cukier przyczynia się również do powstawania wielu innych chorób.

2 Wyroby tytoniowe

Tytoń prowadzi do powstawania wielu chorób w jamie ustnej. Jednak nie można zapominać, że zwiększa ryzyko wielu chorób w całym organizmie. Dlatego najlepiej jest całkowicie odstawić wszelkie wyroby tytoniowe.

 

Warto zrozumieć, że zdrowe zęby przyczyniają się w dużej mierze do zdrowia całego organizmu. Właśnie dlatego dbać o zęby oraz o zdrowie całego organizmu już od najmłodszych lat.

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
4 lat temu

Kiedyś miałam bardzo często zapalenie ucha. Jednak okazało się, że to przez próchnicę. Gdy wyleczyłam zęby problemy z uszami zniknęły 🙂

Magda
Magda
4 lat temu

Uważam, że trzeba dbać o zęby, bo później choruje całe ciało

Kamila
Kamila
4 lat temu

Zęby są odzwierciedleniem stanu ciała, więc jeżeli zęby są chore to często choruje cały organizm

Hania
Hania
4 lat temu

Odkąd wyleczyłam wszystkie zęby moje problemy z zatokami całkiem zniknęły

Dawid
Dawid
4 lat temu

Ostatnio miałem zapalenie ucha, poszedłem do laryngologa, a on powiedział, że stan zapalny zrobił się przez zepsuty ząb!

Domi
Domi
4 lat temu

Moje dziecko leżało długo w szpitalu, wtedy miało bardzo dużo zębów do leczenia. Ale, gdy już wyszedł ze szpitala od razu polepszył mu się stan zębów

Call Now Button