Zachęć dziecko do mycia zębów

W gabinecie razem z młodym pacjentem pojawia się rodzic. Na palcach jednej ręki można policzyć, kiedy stomatolog nie słyszy słynnego “No pochwal się Pani doktor jak myjesz zęby” albo ” no teraz będzie kara bo nie myjesz ząbków”. Bezdzietnych dentystów wcale to nie dziwi, ale już tych którzy mają dzieci – bardzo! No bo przecież wiadomo kto w domu rządzi. Zdarzają się jednak sytuację kiedy rodzic zapomni, dziecko jest bardzo niechętne. Nikomu nie wolno tego oceniać, warto jednak zmienić stan rzeczy.

Jak zachęcić przedszkolaka do mycia zębów?

Przedszkolak stoi przed umywalką, krzyczy, dyskutuję i dyktuję warunki. Przepychanie się z nim nie wchodzi w rachubę. Co zrobić?

  • Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym – nie od dziś wiadomo, że największy posłuch w Waszych dzieciach budzą obce osoby. Wiele osób to zdziwi, wielu zmieni poglądy, ale to nie my rodzice jesteśmy w początkowym okresie autorytetami dla nich. Jeśli Pani w przedszkolu coś powie to tak ma być. Tak samo jest z lekarzem. Porządnie przeprowadzony instruktaż wraz z odpowiednią atmosferą miejsca, może podziałać na dziecko motywująco. Zawsze warto spróbować. Warto, aby podczas takiej wizyty odbył również się przegląd, z leczeniem ewentualnych ubytków warto jednak się wstrzymać, by nie zniechęcić malucha.
  • Rozwiązanie to kolekcja – Misiów, naklejek, figurek. Dzieci uwielbiają zbierać nowe zabawki. Jeśli posiadacie w domu tablicę z obowiązkami, koniecznie wpiszcie tam pozycję “Mycia zębów”. Na początku czynność ta stanie się obowiązkiem, jednak z biegiem czasu przeobrazi się w zdrowy nawyk.
  • Aplikacja na telefon – które dziecko nie kocha mobilnych, przenośnych urządzeń? No tak…. Żadne. A gdyby tak wykorzystać je do mycia zębów? Aplikację są o tyle dobre, że łączę w sobie wszystkie metody zachęcenia dziecka do szczotkowania zębów. Po prostu je przetestujcie:

CZYSTE ZĄBKI Z AQUAFRESH iOS Android

PAMPIŚ – ZĘBOWA PRZYGODA iOS Android

DISNEY MAGIC TIMER iOS Android

  • Piosenka dobra na wszystko – może zadziała popularny zębowy hit “Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”!? Zaśpiewajcie i spróbujcie!
  • Zębowa rodzina – razem z dzieckiem stańcie przed lusterkiem, otwórzcie buzie i dla poszczególnych ząbków wymyślcie nazwy. Zęby mogą również odpowiadać zwierzątkom lub postaciom z bajek. Niech poniesie Wa wyobraźnia 🙂 Po tej zabawnej metodzie zostało Wam już tylko jedno do zrobienia: Umycie nowych przyjaciół.
  • Eksperyment – ” Po co myć zęby?”, “Mamo, ale moje zęby są białe” Znacie to? Jak pokazać dziecku, że nie są? Trzeba zaopatrzyć się w płyn odbarwiający płytkę nazębną. Barwnik, który znajduję się w takich preparatach, łączy się z nią, uwydatniając brudne miejsca.

Wszystkie z tych metod można stosować razem, dentyści jednak radzą, by zostawić sobie coś na czarną godzinę. Nigdy nie wiadomo na co dane dziecko zareaguję.

Call Now Button