Wybierz najlepszy płyn do płukania jamy ustnej z naszym dentystą!

Szczoteczka do zębów to produkt, który nie dotrze do każdego miejsca pomiędzy zębami. W związku z tym dentyści zalecają stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Większość z nich można zakupić w drogeriach czy supermarketach, jednak część z nich pacjent może zrobić samodzielnie w domu. Każdy preparat powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta i stosowany zgodnie z zaleceniami stomatologa. Płyny do płukania jamy ustnej są uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej i nie należy traktować ich jako produkt samowystarczalny. Niezbędne jest codzienne szczotkowanie zębów, chociaż większość dentystów zaznacza, że u pacjentów stosujących płukanki osad nazębny jest zazwyczaj mniejszy.

Obecnie na rynku możemy wyróżnić płyny do płukania jamy ustnej o charakterze:

  • remineralizującym – celem ich stosowania jest wzmocnienie zębów głównie przy nadwrażliwości zębiny oraz ochrona z jednoczesną odbudową szkliwa. Płukanki o takich właściwościach zawierają związki fluoru, wapnia, fosforu często w postaci cząsteczek zbliżonych do tych, które występują w składzie szkliwa.
  • antyseptycznym i bakteriostatycznym – preparaty, które wspomagają leczenie stanów zapalnych, poprzez usuwanie bakterii w kieszonkach dziąsłowych. Do tej kategorii można zaliczyć wszelkie domowe płukanki, przygotowywane samodzielnie przez pacjenta np. napary z szałwii.
  • wybielającym – stosowane jako preparaty uzupełniające działanie past do zębów, jako dalsze leczenie np. po zabiegu wybielania. Ich działanie to profilaktyka przed powstawianiem przebarwień i nalotów na zębach. Wielu dentystów zaleca ich stosowanie w celu regeneracji śluzówki, która mogła zostać podrażniona zabiegiem wybielania wykonywanym w gabinecie stomatologicznym.
  • odświeżającym oddech – główną zaletą ich stosowania jest częściowa lu całkowita redukcja nieprzyjemnego zapachu z ust, dzięki zawartości wyciągów roślinnych.  Część z tych preparatów działa kompleksowo na higienę jamy ustnej.
  • likwidującym suchość jamy ustnej – płukanki o takich działaniu zawierają składniki, które zabezpieczają jamę ustną powlekając śluzówkę. Dodatkowo działają doraźnie łagodząc ból i istniejące już podrażnienia jamy ustnej.
Call Now Button