Urazy zębów stałych

Urazy zębów stałych – czy to coś poważnego?

Na podstawie badań Międzynarodowego Stowarzyszenia Traumatologii Stomatologicznej (IADT) stwierdzono, że w uzębieniu stałym najwięcej urazów występuje między 9, a 10 rokiem życia. Jest to związane ze zwiększoną aktywnością ruchową dzieci i względną niedojrzałością struktur zębów stałych (ulegają one ciągłym procesom uwapnienia przez parę pierwszych lat i początkowo mają strukturę porowatą, która jest mniej odporna na uszkodzenia) Najczęstsze przyczyny urazów to wypadki szkolne i domowe (55%), następnie wypadki sportowe (21%).

Czy każdy uraz zębów jest poważny?

Reszta to urazy komunikacyjne oraz pobicia. Trzeba pamiętać, że każde uszkodzenie bez względu na stopień ciężkości powinniśmy traktować jako stan nagły i poważny. Warto obserwować uzębienie po incydencie, który mógł naruszyć strukturę zęba.

Jeżeli nastąpi widoczny ubytek w strukturze zęba od razu należy zgłosić się do lekarza stomatologa. Pamiętaj, że ułamaną koronę zęba można przymocować z powrotem, dlatego nie wyrzucaj go!

Czy każdy uraz zęba należy skonsultować z dentystą?

Uraz niewidoczny gołym okiem również powinniśmy pokazać naszemu dentyście, szczególnie kiedy na zębie doszło do widocznych przebarwień lub ząb uległ obluzowaniu. Pamiętajmy, że wiele urazów dotyczy zębów z niezakończonym rozwojem, a ich dalszy wzrost zależy od prawidłowego stanu miazgi zęba. Dentysta oceni stopień urazu i zaproponuje metodę leczenia. Może się to ograniczyć do oszlifowania zęba i uzupełnienia braków lub bardziej skomplikowanego zabiegu chirurgicznego. Wszystko zależy od stopnia urazu oraz szybkości naszej reakcji. Im wcześniej się zgłosimy do lekarza, tym większa szansa na uratowanie zęba.

Rodzaje urazów przedstawia klasyfikacją urazów wg Ellisa. Wyróżnia ona 9 klas:

  1. Złamanie korony zęba w obrębie szkliwa – jeden z łagodniejszych urazów zęba. Wymaga zazwyczaj wyrównania połamanych końcówek zęba oraz podania związku fluoru aby przyspieszyć regenerację.
  2. Złamanie korony w obrębie szkliwa i zębiny – ząb powinien być jak najszybciej pokryty związkiem utwardzającym aby zapobiec infekcji lub martwicy.
  • Złamanie korony zęba z obnażeniem miazgi – wymaga leczenia kanałowego, a w poważnym stanie u osób dorosłych zalecane jest usunięcie częściowe miazgi.
  1. Uraz prowadzący do utraty żywotności miazgi, ze złamaniem korony zęba lub bez złamania– wymaga usunięcia miazgi pod znieczuleniem.
  2. Całkowite zwichnięcie zęba– leczenie zależy od stopnia zwichnięcia. Stomatolog decyduje czy leczenie będzie zachowawcze (obserwacja zęba, podawanie leków przyspieszających naprawę uszkodzonych tkanek), czy uraz wymaga leczenie ortodontycznego ( chirurgiczne umiejscowienie zęba lub stabilizacja za pomocą szyny)
  3. Złamanie korzenia – złamanie pionowe i skośne, które obejmuje koronę i korzeń powoduje, że ząb należy usunąć. Poprzeczne złamanie rokuje dobrze i jeżeli pacjent posiada odłam zęba można go ustabilizować i uratować. Ustabilizowany ząb wymaga kontroli stomatologicznej po 6-8 tygodniach i co pół roku. W przypadku martwicy miazgi należy zgłosić się na leczenie kanałowe.
  • Zwichnięcie częściowe zęba – tak jak w stopniu V, leczenie zależy od decyzji stomatologa
  • Złamanie korony w okolicy szyjki zęba – uraz wymaga usunięcia zęba. Możliwe jest, późniejsze wstawienie protezy.
  1. uszkodzenie zębów mlecznych – zależy od uszkodzenia.

Jak widać urazy zębów zawsze powinny być konsultowane ze stomatologiem. Niektóre z nich wymagają współpracy zespołu stomatologów, chirurgów, protetyków i innych specjalistów od jamy ustnej. Jeżeli doznałeś urazu zębów, nie wahaj się z wizytą u dentysty. Zgłoś się do gabinetu stomatologicznego od razu.

3 1 vote
Article Rating
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Milena
Milena
5 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Z przykrością stwierdzam, że nie dawno coś takiego mnie spotkało i właśnie umówiłeś się do państwa na wizytę.

KatrinaZ
KatrinaZ
5 lat temu

Ja jestem zdania tak jak jest wskazane w artykule, że zawsze trzeba udać się do dentysty w takich przypadkach. No bo nie wiadomo co tam się stało. Pozdrawiam Serdecznie Wasza Pacjentka

Hanna76
Hanna76
5 lat temu

Czy mógłby pojawić się wpis odnoszący się do urazów zębów mlecznych?

Wiki
Wiki
5 lat temu

Dobry artykuł, w szczególności dla osób starszych, które mają problemy z ruchomością ciała. Nie dawno moja babcia wywaliła się i właśnie złamała ząb

janusz
janusz
5 lat temu

jakiego polecacie protetyka dla starszej osoby?

jan
jan
5 lat temu

dobry artykuł. miałem wyrwany zęby i musiałem mieć wstawiane implanty, przeprowadzałem zabieg u doktora Kowalika

Call Now Button