Próchnica butelkowa to nic innego jak próchnica, której przyczyną jest długotrwałe podawanie butelki dziecku. Choroba zazwyczaj ma ostry przebieg — zmiany pojawiają się nagle i równie szybko się rozprzestrzeniają. Kiedy rodzic zauważy u pociechy objawy próchnicy butelkowej, powinien niezwłocznie udać się do stomatologa dziecięcego.
Trochę statystyki w stomatologii dziecięcej
Według statystyk ten rodzaj próchnicy dotyka około 5% dzieci na całym świecie. Czynnikami sprzyjającemu powstawaniu tej próchnicy są uwarunkowania genetyczne oraz powikłania ciąży. Bezpośrednim czynnikiem, który wpływa na pojawienie się próchnicy butelkowej, jest zbyt długie podawanie dziecku butelki. Picie z butelki znacząco wydłuża kontakt napoju z zębami, co sprzyja powstawaniu szkodliwych bakterii. Stomatolodzy zauważają, że pomimo ich upomnień rodzice wciąż podają, dzieciom do picia słodkie napoje i herbatki. Do rozwoju próchnicy przyczynia się, również nocne karmienie oraz sytuacje kiedy dziecko zasypia z butelką. W takich momentach zęby bardzo szybko oblepiają się pokarmem, a w trakcie snu ślinianki pracują zdecydowanie inaczej i nie są w stanie wyprodukować tyle śliny, by dokładnie obmyć zęby. Skutkiem tego jest zakwaszenie jamy ustnej.
Próchnica butelkowa. Poważne wyzwanie dla stomatologów dziecięcych. Objawy, leczenie i zapobieganie.
Pierwsze objawy próchnicy butelkowej to białe lub brązowe plamy pojawiające się na jedynkach blisko dziąseł. Zmiany te bardzo szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie ząbki. Często dziecko płacze, bo powstawaniu tych zmian towarzyszy ból i nadwrażliwość. Rodzice mogą zauważyć ten stan bo dziecko nie chce pić, jeść, ma problemy
Próchnica butelkowa: objawy, leczenie, zapobieganie
Objawy próchnicy butelkowej w postaci białych lub brązowych plamek początkowo pojawiają się na jedynkach tuż przy dziąsłach, jednak dość szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie ząbki. Bardzo często towarzyszy temu ból i nadwrażliwość: dziecko jest marudne, płacze, nie chce jeść ani pić, ma wyraźne trudności z żuciem oraz gryzieniem. Niekiedy pojawiają się również powikłania ropne.
Jeśli chodzi o leczenie, do dentysty należy się zgłosić niezwłocznie po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących zmian w uzębieniu dziecka. Mleczaki psują się bardzo szybko, ponieważ są o wiele słabsze i mniej nasycone wapniem czy fluorem, a należy bezwzględnie unikać sytuacji, w której byłoby konieczne wyrwanie zęba. Brak choćby jednego mleczaka zwiększa bowiem ryzyko pojawienia się wad zgryzu. Dlatego też leczenie należy podjąć jak najszybciej. Polega ono na nasączaniu chorych ząbków 40-procentowym roztworem azotanu srebra o działaniu bakteriobójczym. Niestety, substancja ta pozostawia na zębach czarno-szare przebarwienia.