Stomatologia dziecięca: Higiena zębów mlecznych

Stomatologia dziecięca: higiena zębów mlecznych – znajdź odpowiedź na najczęstsze pytania

Ząbkowanie zaczyna się już pod koniec 6 miesiąca malucha i trwa do 3 roku życia. Pierwsze zęby czyli tzw. mleczaki, znacznie różnią się budową od zębów stałych.

Budowa zębów mlecznych? – odpowiada dentysta

Mają mleczno-biały kolor z niebieskim połyskiem, cieńszą warstwę szkliwa i zębiny oraz mniej zmineralizowane szkliwo. Korzenie zębów mlecznych są cieńsze, dłuższe i ustawione bardziej pionowo w porównaniu z zębami stałymi. To sprawia, że zęby mleczne są mniej wytrzymałe i wrażliwsze na wszelkie uszkodzenia.

Czy zęby mleczne należy leczyć?

Niestety panuje powszechne przekonanie, że o pierwsze zęby maluszka nie trzeba bać, bo i tak zostaną zastąpione stałymi. Jest to całkowicie błędne przekonanie, a konsekwencje zaniedbania mogą się przełożyć na późniejsze problemy z zębami stałymi – jak wspominają stomatolodzy. Maluch powinien pójść do dentysty pierwszy raz w 1 roku życia. Stomatolog sprawdzi stan obecnych zębów oraz dziąseł,  poleci dobrą pastę i pomoże w codziennej pielęgnacji.

Dentysta wyjaśnia po co nam mleczaki

W wieku 3 lat dziecko powinno mieć już wszystkie 20 zębów mlecznych (brak przedtrzonowców). Ten zestaw utrzymuje się do około 6 roku życia, w którym to zęby mleczne zaczynają wypadać. Przez ten czas ich główną funkcją jest przygotowanie dziąseł oraz jamy ustnej na zęby stałe. Dodatkowo mleczaki biorą udział w nauce jedzenia twardych  pokarmów oraz rozwijania umiejętności mowy. Jakiekolwiek zaburzenia w rozwoju zębów mlecznych mogą spowodować problemy z połykaniem, wytworzenie się złych nawyków gryzienia, wad zgryzu lub opóźnionego rozwoju komunikacji społecznej.

O jamę ustną niemowlaka powinno się dbać już od samego początku. Aby zapobiec kolonizacji bakterii na dziąsłach i ich zapaleniom, higienę można rozpocząć już pierwszego dnia życia niemowlaka. Używając gazy lub delikatnego wacika owiniętego wokół palca powinno się przemywać dziąsła noworodka przynajmniej dwa razy dziennie. Wacik należy namoczyć w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku, który łagodzi wszelkie podrażnienia.

Szczoteczka do zębów? Ale jaka?

Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, należy dodać do codziennej pielęgnacji szczoteczkę do zębów. Ważne aby była ona miękka i z małą główką aby nie uszkodzić dziąseł i delikatnego szkliwa. Dziecko może się mocno opierać przed szczoteczką, ale warto przyzwyczaić go jak najwcześniej do nawyku mycia zębów. Początkowo próbujemy z samą szczoteczką bez pasty, a gdy dziecko już oswoi się z tym wrażeniem można dodać pastę przeznaczoną dla dzieci do 2-3 roku życia. Pasta dla niemowlaków różni się od tej dla dorosłych, której nie powinno się używać do 6-7 roku życia. Wybieraj pasty z zawartością fluoru do 500 ppm (skład jest na opakowaniu) oraz z ksylitolem. Taki komplet składników zapewnia dużą ochronę przeciwpróchniczą. Do 3 roku życia ilość pasty powinna być wielkości ziarna ryżu, później można zwiększyć do ziarna grochu. Mycie zębów powinno być kontrolowane do 6 roku życia, ponieważ mniej więcej w tym wieku dziecko uczy się, aby nie połykać pasty. Myjemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Pasty dla dzieci polecane przez naszych dentystów znajdziesz w naszym sklepie stomatologicznym.

Jak wspomóc małe ząbki dietą?

Mycie zębów to nie jedyna możliwość ochrony jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę również na dietę naszego dziecka, ponieważ to ona jest jednym z głównych czynników próchnicy, zapaleń dziąseł i osłabienia szkliwa. W diecie dziecka powinno się unikać przede wszystkich cukrów czyli słodkich napojów i soków, słodzonego nabiału (mleka smakowe, jogurty owocowe) oraz słodyczy. Cukier ze świeżych owoców i nabiału naturalnego nie ma tak istotnego znaczenia w rozwoju próchnicy, dlatego nie powinno się ograniczać ich w diecie. Co ważne, nie tylko ilość dostarczanych węglowodanów prostych jest istotna, ale również czas trwania słodkiego posiłku oraz częstość spożywania. Długotrwałe trzymanie w buzi butelki z resztkami słodkiego jedzenia, powoduje że bakterie mają mnóstwo czasu na rozwój w jamie ustnej. Pamiętaj aby do butelki wlewać jedynie wodę, mleko matki lub specjalne mleko początkowe i zabieraj dziecku butelkę jeżeli widzisz, że skończyło posiłek. Zasypianie z butelką w ustach stwarza idealne warunki do rozwoju infekcji bakteryjnych. Tak samo działają lizaki i cukierki do ssania. Jeżeli Twoje dziecko uwielbia słodycze, zadbaj o pełnowartościowe smakołyki z naturalnych składników, które je się szybko i wymagają dużo gryzienia. Następnie przepłucz usta wodą.

Zdrowe mleczaki to recepta na silne i zdrowe zęby stałe oraz mniejsze ryzyko wad zgryzu. Zadbaj o jamę ustną swojego niemowlaka od pierwszych dni aby patrzeć jak uśmiecha się z radością.

Nie wiesz jak zachęcić malucha do mycia zębów? Poznaj sprawdzone sposoby naszych stomatologów!

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

Moim i mojego dziecka stomatologiem jest dr Kołodziejska, która polecam w szczególności dla maluszków. Pani doktor ma świetne podejście i właśnie opowiadała mi na ostatniej wizycie o pielęgnacji zębów mlecznych 😉 Super!

ewelina
Gość
ewelina

zgadzam sie z opinia- moja corka nie boi sie do niej chodzic..

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Świetnym pomysłem są owoce zamiast lizakiem.

julka43
Gość
julka43

Słodkie napoje są dla dzieci najgorsze np zwykła woda słodzona niby owocowa. Poza tym mają wiele kalorii

edyta_45
Gość
edyta_45

O dietę dziecka w ogóle trzeba dbać, nie tylko ze względu na zęby.