Stomatologia dziecięca: Higiena zębów mlecznych

Stomatologia dziecięca: higiena zębów mlecznych – znajdź odpowiedź na najczęstsze pytania

Ząbkowanie zaczyna się już pod koniec 6 miesiąca malucha i trwa do 3 roku życia. Pierwsze zęby czyli tzw. mleczaki, znacznie różnią się budową od zębów stałych.

Budowa zębów mlecznych? – odpowiada dentysta

Mają mleczno-biały kolor z niebieskim połyskiem, cieńszą warstwę szkliwa i zębiny oraz mniej zmineralizowane szkliwo. Korzenie zębów mlecznych są cieńsze, dłuższe i ustawione bardziej pionowo w porównaniu z zębami stałymi. To sprawia, że zęby mleczne są mniej wytrzymałe i wrażliwsze na wszelkie uszkodzenia.

Czy zęby mleczne należy leczyć?

Niestety panuje powszechne przekonanie, że o pierwsze zęby maluszka nie trzeba bać, bo i tak zostaną zastąpione stałymi. Jest to całkowicie błędne przekonanie, a konsekwencje zaniedbania mogą się przełożyć na późniejsze problemy z zębami stałymi – jak wspominają stomatolodzy. Maluch powinien pójść do dentysty pierwszy raz w 1 roku życia. Stomatolog sprawdzi stan obecnych zębów oraz dziąseł,  poleci dobrą pastę i pomoże w codziennej pielęgnacji.

Dentysta wyjaśnia po co nam mleczaki

W wieku 3 lat dziecko powinno mieć już wszystkie 20 zębów mlecznych (brak przedtrzonowców). Ten zestaw utrzymuje się do około 6 roku życia, w którym to zęby mleczne zaczynają wypadać. Przez ten czas ich główną funkcją jest przygotowanie dziąseł oraz jamy ustnej na zęby stałe. Dodatkowo mleczaki biorą udział w nauce jedzenia twardych  pokarmów oraz rozwijania umiejętności mowy. Jakiekolwiek zaburzenia w rozwoju zębów mlecznych mogą spowodować problemy z połykaniem, wytworzenie się złych nawyków gryzienia, wad zgryzu lub opóźnionego rozwoju komunikacji społecznej.

O jamę ustną niemowlaka powinno się dbać już od samego początku. Aby zapobiec kolonizacji bakterii na dziąsłach i ich zapaleniom, higienę można rozpocząć już pierwszego dnia życia niemowlaka. Używając gazy lub delikatnego wacika owiniętego wokół palca powinno się przemywać dziąsła noworodka przynajmniej dwa razy dziennie. Wacik należy namoczyć w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku, który łagodzi wszelkie podrażnienia.

Szczoteczka do zębów? Ale jaka?

Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, należy dodać do codziennej pielęgnacji szczoteczkę do zębów. Ważne aby była ona miękka i z małą główką aby nie uszkodzić dziąseł i delikatnego szkliwa. Dziecko może się mocno opierać przed szczoteczką, ale warto przyzwyczaić go jak najwcześniej do nawyku mycia zębów. Początkowo próbujemy z samą szczoteczką bez pasty, a gdy dziecko już oswoi się z tym wrażeniem można dodać pastę przeznaczoną dla dzieci do 2-3 roku życia. Pasta dla niemowlaków różni się od tej dla dorosłych, której nie powinno się używać do 6-7 roku życia. Wybieraj pasty z zawartością fluoru do 500 ppm (skład jest na opakowaniu) oraz z ksylitolem. Taki komplet składników zapewnia dużą ochronę przeciwpróchniczą. Do 3 roku życia ilość pasty powinna być wielkości ziarna ryżu, później można zwiększyć do ziarna grochu. Mycie zębów powinno być kontrolowane do 6 roku życia, ponieważ mniej więcej w tym wieku dziecko uczy się, aby nie połykać pasty. Myjemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Pasty dla dzieci polecane przez naszych dentystów znajdziesz w naszym sklepie stomatologicznym.

Jak wspomóc małe ząbki dietą?

Mycie zębów to nie jedyna możliwość ochrony jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę również na dietę naszego dziecka, ponieważ to ona jest jednym z głównych czynników próchnicy, zapaleń dziąseł i osłabienia szkliwa. W diecie dziecka powinno się unikać przede wszystkich cukrów czyli słodkich napojów i soków, słodzonego nabiału (mleka smakowe, jogurty owocowe) oraz słodyczy. Cukier ze świeżych owoców i nabiału naturalnego nie ma tak istotnego znaczenia w rozwoju próchnicy, dlatego nie powinno się ograniczać ich w diecie. Co ważne, nie tylko ilość dostarczanych węglowodanów prostych jest istotna, ale również czas trwania słodkiego posiłku oraz częstość spożywania. Długotrwałe trzymanie w buzi butelki z resztkami słodkiego jedzenia, powoduje że bakterie mają mnóstwo czasu na rozwój w jamie ustnej. Pamiętaj aby do butelki wlewać jedynie wodę, mleko matki lub specjalne mleko początkowe i zabieraj dziecku butelkę jeżeli widzisz, że skończyło posiłek. Zasypianie z butelką w ustach stwarza idealne warunki do rozwoju infekcji bakteryjnych. Tak samo działają lizaki i cukierki do ssania. Jeżeli Twoje dziecko uwielbia słodycze, zadbaj o pełnowartościowe smakołyki z naturalnych składników, które je się szybko i wymagają dużo gryzienia. Następnie przepłucz usta wodą.

Zdrowe mleczaki to recepta na silne i zdrowe zęby stałe oraz mniejsze ryzyko wad zgryzu. Zadbaj o jamę ustną swojego niemowlaka od pierwszych dni aby patrzeć jak uśmiecha się z radością.

Nie wiesz jak zachęcić malucha do mycia zębów? Poznaj sprawdzone sposoby naszych stomatologów!

5 Comments

  • Anna Posted 25 kwietnia 2018 15:14

    Moim i mojego dziecka stomatologiem jest dr Kołodziejska, która polecam w szczególności dla maluszków. Pani doktor ma świetne podejście i właśnie opowiadała mi na ostatniej wizycie o pielęgnacji zębów mlecznych 😉 Super!

    • ewelina Posted 22 maja 2018 09:28

      zgadzam sie z opinia- moja corka nie boi sie do niej chodzic..

  • Krzysiek Posted 25 kwietnia 2018 15:15

    Świetnym pomysłem są owoce zamiast lizakiem.

  • julka43 Posted 25 kwietnia 2018 15:18

    Słodkie napoje są dla dzieci najgorsze np zwykła woda słodzona niby owocowa. Poza tym mają wiele kalorii

  • edyta_45 Posted 25 kwietnia 2018 15:19

    O dietę dziecka w ogóle trzeba dbać, nie tylko ze względu na zęby.

Comments are closed.

Call Now Button