Skaling – najczęstsze pytania

Skaling – najczęstsze pytania

Skaling jest to inaczej zabieg usuwania kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest żółty lub lekko brązowy nalot, który możemy zaobserwować na zębach. Nalot ten powstaje z resztek jedzenia. Czy można usunąć go szczoteczką oraz płynem do płukania ust? Stomatolodzy są co do tego zgodni – aby całkowicie usunąć kamień nazębny konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym!

1. Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Szybkość gromadzenia się kamienia nazębnego jest sprawą indywidualną. Należy jednak co pół roku odwiedzić gabinet dentystyczny. Podczas wizyty stomatolog oceni czy zabieg usuwania kamienia – skaling jest potrzebny.

2. Czy skaling może szkodzić zębom?

Dobrze wykonany skaling, w gabinecie stomatologicznym nie szkodzi zębom w żaden sposób

3. Czy zabieg usuwania kamienia jest bolesny?

Skaling nie należy do zabiegów przyjemnych, jednak nie powinien też być bolesny. W przypadku, gdy pacjent cierpi na dużą nadwrażliwość, lub choroby przyzębia, stomatolog stosuje znieczulenie by pacjent uniknął dolegliwości bólowych.

4. Jak długo trwa jeden zabieg skalingu?

Zabieg usuwania kamienia trwa zazwyczaj około godziny. Należy jednak pamiętać, że przy dużym nagromadzeniu się płytki wizyta w gabinecie dentystycznym może się przedłużyć. W naprawdę bardzo ciężkich przypadkach stomatolog może zdecydować o rozłożeniu zabiegu na dwie wizyty.

5. Czy po skalingu można pić kawe?

Po zabiegu usunięcia kamienia często stomatolog stosuje fluoryzacje. Jeżeli tak będzie wtedy dentysta z pewnością poinformuje pacjenta, że nie powinien on jeść, ani pić przez godzinę po zabiegu. Po odczekaniu tego czasu, nie ma żadnych przeciwwskazań do picia kawy.

6. Czy można usuwać kamień nazębny w ciąży?

Tak i nie. Technika w ostatnich latach poszła bardzo do przodu, dzięki czemu usuwanie kamienia stało się właściwie bezinwazyjnym zabiegiem. Zdania wśród dentystów są podzielone. Stomatolodzy uznają, że można usuwać kamień nazębny w ciąży. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciąże.

Usuwanie kamienia staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Dzięki zabiegowi skalingu nie tylko zęby lepiej wyglądają, ale są też zdrowsze. Podczas wizyty u dentysty warto zapytać o zabieg usuwania kamienia nazębnego. Stomatolog z pewnością odpowie na każde pytanie i rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie skalingu.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Madzia
Gość
Madzia

A czy po skalingu zęby są bielsze?

Iza
Gość
Iza

Pierwszy raz w życiu miałam skaling 3 lata temu, nigdy wcześniej o tym nie słyszałam. Teraz chodzę na skaling regularnie i widzę dużą poprawę w stanie moich zębów 🙂

Konrad
Gość
Konrad

Ja chodzę na skaling co pół roku. Jak poszedłem pierszy raz to trwało to długo, ale teraz za każdym razem jest coraz lepiej

Justyna
Gość
Justyna

Regularnie chodzę na skaling, dzięki temu mam dużo mniejsze problemy z prochnica 😉

Ela
Gość
Ela

Odkąd chodzę na skaling co pół roku właściwie wcale nie mam problemu z próchnicą 🙂 Myślę, że każdy powinien robić skaling i starać się o tym nie zapominać 🙂

Andrzej
Gość
Andrzej

Mi dentysta powiedzial ze powinienem chodzic na skaling co 6 miesiecy. Robię tak i rzeczywiście jest dużo lepiej, nie mam problemów z prochnica, a zabieg za każdym razem jest coraz krótszy.

Monia
Gość
Monia

Uwielbiam wrażenie czystych zębów po skalingu, wydają mi się wtedy takie gładkie i czyste 🙂

Maria
Gość
Maria

Uwielbiam to uczucie gładkich zębów po skalingu 🙂