Bardzo częstym problemem stomatologicznym u dzieci jest próchnica. Niestety, bardzo popularny jest również mit, że próchnicy u dzieci się nie leczy. Wynika on z przekonania, że mleczne zęby i tak wypadną, a w ich miejscu wyrosną zęby stałe. To poważny błąd, który nie tylko skutkuje coraz poważniejszym rozwojem próchnicy, bólem i niestety koniecznością leczenia, ale i często lękiem przed samą wizytą u stomatologa w dorosłym życiu. Należy aktywnie przeciwdziałać próchnicy u dzieci, przyprowadzając je na wizyty kontrolne, dbając o codzienną higienę, a niekiedy wykonywaniem zabiegów, które zabezpieczą zęby. Wtedy może pojawić się konieczność lapisowania zębów.

Lapisowanie zębów mlecznych: na czym polega, kiedy warto wykonać?

Lapisowanie polega na poddaniu pod działanie zębów mlecznych specjalną substancją, lapisem. Jest to azotan srebra, który działa bakteriobójczo i może leczyć ubytki na powierzchni szkliwa. Leczenie to nie ma na celu wyleczeniu zmian spowodowanych próchnicą, ale na zastopowaniu dalszej erozji szkliwa. Jest to istotne zwłaszcza przy zmianach spowodowanych próchnicą butelkową. Bakterie doprowadzają wówczas do bardzo dużych ubytków, których leczenie zachowawcze mogłoby się zakończyć niepowodzeniem, polegającym na wypadnięciu plomby.

Dlaczego warto wykonać zabieg lapisowania zębów mlecznych?

Lapisowanie nie posiada ograniczenia wiekowego. Już najmłodsze dzieci mogą zostać poddane działaniu azotanu srebra. Zęby mleczne, które zostały zaatakowane procesem chorobowym, nie muszą zostać wtedy wyrwane, a będą mogły poczekać na swój naturalny czas, kiedy zęby zaczynają się wymieniać na stałe. Zęby mleczne wypadają, a nowe, stałe wyrzynają się spod dziąseł. Ma to szereg korzyści zdrowotnych, między innymi redukuje ryzyko związane z problemami ze zgryzem, zmian kości żuchwy lub nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów stałych. Jest to zatem forma profilaktyki. Podczas wizyty stomatolog może zachęcić do skorzystania z porady ortodonty. Warto wtedy się skonsultować, ponieważ być może dziecku trzeba będzie założyć aparat korygujący.

Lapisowanie zębów mlecznych roztworem azotanu srebra: wady

Pomimo, że ząb po wykonaniu zabiegu lapisowania azotanem srebra staje się odporny na próchnicę, to nie jest ona najbardziej polecaną z metod leczenia. Zabieg ma poważną wadę: zmienia kolor zęba na czarny. Należy pamiętać, że zmieniony kolor wpływa tylko na mlecznego zęba, nie wpływa w żaden sposób na kolor zęba stałego. Lekarz może jednak zaproponować inną metodą leczenia próchnicy, polegającej na poddaniu działania zęba chlorkiem cynku. Ten zabieg wykonuje się w czasie jednej wizyty i jest zwany lapisowaniem bezbarwnym. Zabieg wykonany za pomocą chlorku cynku nie jest jednak tak skuteczny jak tradycyjne lapisowanie.

Zabieg lapisowania w praktyce

Wizyta z lapisowaniem zębów się w zaledwie kilka minut. Co ważne, to dziecko w żaden sposób nie cierpi i całość jest kompletnie bezbolesna. Dentysta na początku usuwa osad nazębny, omywa zęby i nakłada lapis. Następnie na lapis nakładany jest strącalnik, aktywujący azotan srebra. Lapisowanie należy powtórzyć w serii 3, w tygodniowych odstępach. Wówczas dopiero można osiągnąć oczekiwany rezultat. Dziecko po zabiegu nie powinno jeść, ani pić przez około dwie godziny po wizycie. Po lapisowaniu obowiązuje szczególne zwrócenie uwagi na higienę oraz dietę dziecka. Należy regularnie myć zęby dziecka rano i wieczorem przed snem oraz po każdym posiłku. Dzięki temu nie dopuścimy do powstania kolejnych ubytków. Rodzice muszą pamiętać także o diecie, w której słodycze podlegają ścisłym ograniczeniom. Po zabiegu tym bardziej warto stosować się do zaleceń stomatologa.

Wizyty u dentysty

Dziecko powinno chodzić na wizyty adaptacyjne. Dzięki temu zapozna się z gabinetem i lekarzem. Co ważne, przy częstych wizytach kontrolnych dziecko nie musi przechodzić leczenia. To sprawia, że gabinet nie będzie kojarzył mu się z bólem i strachem. O zęby mleczne należy dbać, ponieważ w ten sposób można zapewnić zdrowy rozwój stałych zębów oraz nauczyć dziecko zdrowych nawyków na przyszłość.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Służymy pomocą na każdym kroku.

Telefon

Stacjonarny: 22 833-05-19,
Komórkowy: +48 606 104 166

Nasz adres

ul. Lektykarska 32,
01-687 Warszawa

Call Now Button