W leczeniu wad zgryzu dzieci stosuję się aparaty ortodontyczne ruchome bądź stałe. Warto zauważyć, że każdy przypadek jest inny i należy do niego podejść indywidualnie. Dentyści codziennie odpowiadają na podstawowe pytania o leczenie ortodontyczne dzieci. Jakie? Prezentujemy poniżej.
1.Czy moje dziecko potrzebuję leczenia ortodontycznego?
O podjęciu leczenia ortodontycznego podejmuję lekarz dentysta, zazwyczaj po ukończeniu przez dziecko 12 lat kiedy maluchowi zaczynają rosnąć zęby stałe. Najlepiej jest aby w 6 lat dokonać wstępnej oceny czy ewentualne leczenie będzie potrzebne.
2. Jakie są wczesne objawy problemów ortodontycznych u dzieci? Na co należy zwracać szczególną uwagę?
Stomatolodzy nie ukrywają, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wizyta u specjalisty, której celem jest 100% wykluczenie potrzeby leczenia dentystycznego czy ortodontycznego. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej budowie uzębienia. Stomatolodzy przestrzegają rodziców, że należy uważnie obserwować zęby, które wydają się być krzywe lub nienaturalnie wychylone. Zbyt duże odstępy pomiędzy poszczególnymi zębami również powinny zaniepokoić opiekunów dziecka.
3.Czy możliwe jest aby zmiany w ułożeniu zębów wróciły do normy? Czy dentyści przewidują takie procesy?
Nie powinno się odwlekać leczenia ortodontycznego ponieważ wady zgryzu nasilają się z wiekiem. Jeżeli pojedynczy ząb jest zbyt mocno ściśnięty lub wychylony ortodonta z łatwością je wyrówna. Zwlekanie z leczeniem spowoduję skrzywienie innych zdrowych zębów, w wyniku ucisku zębów, które ułożone są nieprawidłowo.
4. Jakie będą rezultaty nie zastosowania leczenia ortodontycznego dzieci?
Dentyście czy ortodoncie ciężko przewidzieć ze 100% dokładnością efekty braku leczenia. W większości przypadków jednak problemy pogłębiają się do tego stopnia, że w życiu dorosłego człowieka niezbędne jest leczenie ortodontyczne. Warto zauważyć, ze jest ono dłuższe i bardziej bolesne. Do najczęściej pojawiających się problemów z uzębieniem, występujących w skutek barku leczenia ortodontycznego zaliczyć można:
- Nie równe ścieranie się zębów, które prowadzi do znacznego osłabienia szkliwa, w wyniku czego może prowadzić również do utraty pojedynczych zębów.
- Problemy z odpowiednią higieną jamy ustnej, które wynikają z niedokładnego oczyszczania zębów, a prowadzą do poważnych chorób dziąseł i również do utraty uzębienia.
- Trudności w przeżuwaniu i w wyniku czego dochodzić może do problemów trawiennych.
5. Interceptywne leczenie ortodontyczne dzieci, czym jest i czy należy jest stosować?
Celem zastosowania takiego leczenia jest przygotowanie szczęki dziecka do wyrośnięcia zębów stałych. W tym celu lekarz ortodonta rozszerza podniebienie i wysuwa do przodu zęby górne bądź dolne w zależności od potrzeby.
Byłam z moich maluchem w klinice na Bielanach. Na początku trochę się bał, ale ortodonta szybko go przekonał, że mu to pomoże.