Licówki – terminy, które należy znać

Czym są licówki?

Licówki są to porcelanowe łuski, które montuje się na przedniej stronie zębów w celu przykrycia niedoskonałości uzębienia. Są więc elementem medycyny estetycznej. Terminy, które warto znać, a łączą się z licówkami, prezentujemy poniżej i wyjaśniamy ich znaczenie.

Stomatologia estetyczna

Jest to dział stomatologii, który obejmuje wszystkie działania mające na celu poprawę wyglądu uzębienia pacjenta. Należą więc do niej takie zabiegi jak wybielanie zębów, protezy, implanty stomatologiczne, licówki (których wyróżniamy kilka rodzajów, o czy możecie państwo przeczytać w dalszej części artykułu) czy korony pełnoceramiczne.

Uregulowanie kształtu zębów

Czasem drobna niedoskonałość w budowie zęba może wpływać na odczucia estetyczne człowieka. Uregulowanie kształtu zęba to nic innego jak nadanie mu formy, która sprawi iż uśmiech będzie wręcz podręcznikowy. W tym celu nakleja się na ząb licówkę.

Odbudowanie brakującej części zęba

Urazy mogą sprawić ukruszenie się zęba lub zębów. Jeśli jest to drobny uraz, wymagający zabiegu estetycznego, można zastosować licówkę i wypełnić powstałą lukę.

Równa wysokość zębów

Kolejny element estetyczny, który może powodować dyskomfort. Zastosowanie odpowiednio dobranej licówki może rozwiązać ten problem. Zęby będą równe a uśmiech wręcz filmowy.

Przeciwwskazania do zakładania licówek

Zbiór czynników, które mogą sprawić, iż stomatolog odradzi zastosowanie licówki. Do najważniejszych należą duże wady zgryzu oraz bruksizm. Odpowiednie leczenie tych dolegliwości powinno poprzedzić założenie licówki.

Bruksizm

Jest to schorzenie polegające na mimowolnym tarciu zębami o zęby. U pacjentów z bruksizmem licówka nie będzie zastosowana, natomiast wyleczenie schorzenia umożliwi założenie licówek.

Miejsce przyklejenia licówki

Rozumiemy jako część zęba, na którą zostanie przyklejona licówka. Jest to część tak zwana wargowa, czyli przednia.

Licówka akrylowa

Jest to licówka, którą ze względu na niską trwałość, przykleja się w celu zabezpieczenia zęba przed nałożeniem licówki właściwej.

Licówki kompozytowe

Wykonywane są z materiałów kompozytowych, nie wymagają szlifowania zębów przed nałożeniem, ze względu na fakt, iż dostosowują się do kształtu zęba. Nie mają dużej odporności na silne przebarwienia, dlatego z czasem ich kolor najprawdopodobniej ulegnie zmianom. Przy wyborze rodzaju licówek musimy pamiętać, iż licówki kompozytowe nie są zbyt trwałe. Przeważnie wytrzymują okres o dwóch do pięciu lat, następnie należy licówki wymienić. Sporą przewagą licówek kompozytowych nad ceramicznymi i pełnoceramicznymi (o których można przeczytać poniżej), jest ich niższa cena oraz fakt, iż założenie tego rodzaju licówek odbywa się podczas jednej wizyty u stomatologa. Licówki kompozytowe stosowane są również przy dużych ubytkach najczęściej eksponowanych zębów, czyli przednich. Poprawa estetyki zęba ma również spory wpływ na samopoczucie pacjenta.

Licówki ceramiczne

Wykonywane są z ceramiki skaleniowej, a więc składają się z krzemionki, barwników, kwarcu oraz kaolinu. Taki licówki mają kolor zbliżony do naturalnej barwy zęba. Licówki ceramiczne są znacznie bardziej wytrzymałe niż akrylowe i kompozytowe dzięki technice napalania w specjalnie to tego przygotowanej masie. Ceramika ma dodatkową zaletę. Przepuszcza ona światło, dzięki temu zęby nie będą odbijać światła stroboskopowego.

Licówki pełnoceramiczne

Licówki te w swojej budowie przypominają budowę zęba naturalnego, składają się więc z szkliwa i zębiny porcelanowej. Dzięki tej technice licówki pełnoceramiczne najefektywniej wpływają na poprawę wyglądu uzębienia pacjenta. Jak wspomnieliśmy, licówki ceramiczne oraz pełnoceramiczne należą do najbardziej wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne. Ich trwałość może wynosić nawet do osiemnastu lat. Proces zakładania licówek ceramicznych i pełnoceramicznych przeważnie składa się z dwóch lub trzech wizyt. Minusem licówek wykonanych techniką ceramiki skaleniowej jest wysoki koszt, wynikający z ceny materiałów używanych do ich wytwarzania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej klinik dentystycznej. Oferujemy bogaty zakres usług obejmujący wszystkie działy stomatologii, od profilaktyki i edukacji, poprzez stomatologię dziecięcą, leczenie zachowawcze, chirurgię, ortodoncję, protetykę po stomatologię estetyczną.

Można się z nami skontaktować telefonicznie lub przez formularz dostępny na naszej stronie www.

Call Now Button