Proteza zębowa, a dieta

Dieta przy protezie zębowej – oczami dentysty

        Proteza zębowa ma za zadanie poprawiać komfort życia. Protezy są to sztuczne uzupełnienia braków w uzębieniu. Nie tylko przywracają zdolność żucia i rozdrabniania pokarmów, ale też poprawiają wygląd wizualny. W ostatnich latach mamy do czynienia z dużym rozwojem implantologii oraz protetyki, dzięki temu protezy zębowe stają się na pierwszy rzut oka wręcz nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia.

Protetyk Warszawa – zapisz się na wizytę

Stomatolog radzi – Co jeść przy protezie zębowej

Stomatolodzy uważają, że ważne jest, aby pamiętać, że przez pierwsze dni po założeniu protezy zębowej należy szczególnie uważać na to co się  spożywa.

        Na początku dentyści zalecają płynną dietę – przeciery z owoców i warzyw, zupy krem, czy koktajle owocowe. Trzeba również pamiętać, aby potrawy, które spożywamy były przestudzone. Z czasem można zacząć jeść miękkie posiekane pokarmy. Należy również jeść mięso, jednak dentyści podkreślają, że powinny to być mięsa gotowane lub duszone (przyrządzone tak, aby były miękkie).  Unikać powinno się pokarmów twardych  oraz pokarmów bardzo lepkich. Jeżeli czuje się, że pokarm może przykleić się do protezy należy popić go większą ilością płynu.(Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule:  https://klinikastomatologiczna.pl/proteza-zebowa/

Protetyk Warszawa – zapisz się na wizytę

Jak jeść z protezą zębową?

Istotnym jest, aby zwracać uwagę na sposób użytkowania protezy. Stomatolodzy zwracają uwagę, aby nie skupiać się tylko na tym co jemy protezą zębową, ale również w jaki sposób spożywamy pokarmy.

       Bardzo ważne przy protezie zębowej jest, aby nie trzymać w ustach płynów przez dłuższy czas przed połknięciem. Takie zbyt długie trzymanie płynów w jamie ustnej może sprawić, że proteza dolna się poluzuje. Należy nauczyć się obustronnego żucia pokarmów. Aby jedną i drugą stronę protezy obciążać jednakowo. Jedzenie z protezą zębową może znacznie wydłużyć czas trwania posiłków, nie powinno się tego na siłę skracać, a z czasem, gdy przyzwyczaja się do protezy ten czas z pewnością ulegnie skróceniu.

Co zmienia się przy użytkowaniu protezy?

        Przez pierwszy okres czasu po założeniu przez protetyka protezy, należy stosować pastylki do ssania, pomogą one na częstsze przełykanie śliny, oraz nawilżą śluzówkę w ustach. Na początku użytkowania protezy może się zdarzyć, że pokarmy będą smakowały inaczej, niż zwykle. Po pewnym czasie smaki samoistnie powinny wrócić do normy i wszystko powinno zacząć smakować tak samo jak wcześniej.

Podsumowując proteza zębowa jest świetnym rozwiązaniem jednak należy pamiętać, że jest ona dużą zmianą dla organizmu osoby, która nigdy protezy nie nosiła. Właśnie dlatego należy przestrzegać powyższych rad, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Protetyk Warszawa – zapisz się na wizytę

Call Now Button