Pleśniawki należy leczyć – tak uważają dentyści!

Wydaje Ci się, że w buzi Twojego malucha pozostały resztki mleka? Sprawdź, czy to nie miejscowe grzybicze zakażenie Monilla albicans! Spróbuj delikatnie potrzeć wrażliwe miejsca, jeśli pojawi się krew, najprawdopodobniej dziecko ma pleśniawki. Zazwyczaj zmiany są małe i trudne do dostrzeżenia, zaniedbane mogą pokryć całą śluzówkę niemowlęcia.

Najczęściej pleśniawki pojawiają się kilka dni po urodzeniu dziecka i są wynikiem niewyleczonego zakażenia mamy, którym noworodek zakaża się podczas porodu. Mogą pojawić się również później, wtedy są wynikiem zachwianej równowagi pomiędzy bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stany obniżonej odporności bądź leczenie antybiotykami to przyczyny nieprawidłowej flory jamy ustnej.

Dentysta wskazuje jak leczyć pleśniawki

Pierwsze kroki należy skierować ku lekarzowi. Można udać się do pediatry, lecz wiele rodziców słusznie twierdzi, że bardziej pomocna może być konsultacja z dentystą. Brak wizyty w gabinecie stomatologicznym może skutkować pokryciem zmian białym kożuchem, który wywoła ból i będzie utrudniał dziecku ssanie. Brak odpowiedniej ilości podaży pokarmu przełoży się na nieproporcjonalne przybieranie na wadze. Natomiast ból utrudni dziecku zasypianie.

Po obejrzeniu zmian dentysta zapisze leki w płynie, którymi należy bardzo ostrożnie smarować zmiany. Zbyt mocne ich pocieranie może doprowadzić do rozdrapania pleśniawek i powodować krwawienie śluzówek. Jeśli kobieta nadal karmi piersią, równie istotne będzie nacieranie lekiem brodawek. Jeśli dziecko spożywa inną formę pokarmu, warto dbać o sterylizację butelek i smoczków po każdym karmieniu. Takie zabiegi zapobiegną nawrotom infekcji.

Porady dentysty, jak zapobiegać nawrotom pleśniawek

Wszystkie zakażenia grzybicze mają skłonność do nawrotów, aby zapobiegać należy, przykładać dużą uwagę do przestrzegania zasad higieny. Wyrób w sobie i wszystkich domownikach nawyk mycia rąk po każdej wizycie w toalecie. Jeśli jesteś matką karmiącą, myj sutki przed i po każdym karmieniu. Jeśli dziecko pije mleko z butelki, pamiętaj o jej wyparzaniu. Kiedy maluszek złapie infekcje i niezbędny jest antybiotyk, skonsultuj z lekarzem przyjmowanie dodatkowych preparatów na bazie kwasu mlekowego, które pomogą zachować odpowiedni skład flory bakteryjnej.

 

Call Now Button