Ortodoncja dziecięca
Wada zgryzu to jedna z najczęściej występujących zaburzeń u dzieci wieku szkolnym w Polsce, co było podkreślane wielokrotnie przez Narodowy Program Zdrowia. Obecnie specjaliści stomatologii szacują, że problem ten może dotyczą prawie 60% maluchów. Pierwsze zmiany można zaobserwować w wieku 6-7 lat u dzieci, dlatego też dentyści bardzo często proszą rodziców aby zwracali uwagę na zmiany zachodzące w obrębie jamy ustnej dziecka.
Dentysta wskazuje najczęstsze sygnały alarmujące o zachodzących zmianach w zakresie zgryzu
Alarmującym sygnałem dla rodziców mogą być wychylone w nienaturalny sposób siekacze, warto tez obserwować trzonowce, a właściwie ich wzajemne położenie. Tylko 20% wad zgryzu jest wrodzone, pozostałe to wady nabyte, za które odpowiada chociażby nawyk ssania kciuka lub gryzienia dolnej wargi.
Dentyści sygnalizują, że najwięcej dzieci, ponad połowa cierpi na tyłozgryz – dolny łuk zębów jest cofnięty w stosunku do górnego. Wada ta może być związana jest z trudnościami w przeżuwaniu pokarmu, ponieważ dziecko jedząc musi obniżać i wysuwać żuchwę do przodu. Kolejną bardzo często występującą wadą jest tzw. zgryz krzyżowy, kiedy zęby dolne przykrywają górne na jednej połowie łuku zębowego. Rzadziej występujące wady zgryzu to:
- zgryz otwarty, kiedy zęby nie schodzą się na pewnym odcinku,
- stłoczenie zębów, kiedy jeden ząb zachodzi na drugi.
Aparaty ortodontyczne u dzieci
Leczenie ortodontyczne wad zgryzu jest niezwykle istotne szczególnie w młodym wieku, zaniedbanie tych spraw może przełożyć się na późniejsze wady wymowy, chrapanie w dorosłym wieku lub zaawansowaną próchnicę. Stomatolodzy wskazują, że nawet najbardziej nieprzyjemną wadę zgryzu można skorygować za pomocą aparatu stałego bądź ruchomego. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie przez ortodontę, tym lepiej dla pacjenta. Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się najpóźniej w wieku 7 lat – jak zalecają nasi stomatolodzy, jest to pierwszy krok pozwalający przywrócić zębom prawidłowy kierunek wyrzynania się zębów.
Leczenie wad zgryzu u dzieci w wieku 7-10 lat odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych ruchomych. Minimum powinny być one noszone około 14 godzin na dobę. Dentyści uznają, że tylko tak długi okres noszenia może przynieść oczekiwany rezultat. Efekty można zauważyć po dwóch miesiącach, pod warunkiem rygorystycznego trzymania się zaleceń ortodonty i stomatologa. Dziecko może być niechętne do noszenia aparatu ruchomego, jednak w większości przypadków można je przekonać z łatwością kolorem i akcesoriami do tego przedmiotu np pojemnikiem do przechowywania. Kluczową rolę odgrywają tu również rodzice oraz ich współpraca z ortodontą i stomatologiem.