Nitkowanie zębów tylko z pozoru jest proste

Większość problemów z zębami rozpoczyna się kiedy płytka nazębna odkłada się na linii dziąseł bądź między zębami. Każdy dentysta zaleca aby codziennie czyścić nićmi dentystycznymi przestrzenie międzyzębowe.

 

Kiedy i jak często należy nitkować zęby? – wyjaśnia dentysta

 

Stomatolodzy zalecają aby nitkować zęby po każdym posiłku w ciągu dnia. Wiadomo, że chociażby ze względów zawodowych jest to nie możliwe. Dentyści podkreślają, że pacjenci są zniechęceni do nitkowania chociażby ze względu na dużą czasochłonność tego procesu, dlatego też zalecają aby nitkować zęby chociażby raz dziennie. Najlepiej robić to wieczorem po ich umyciu a potem przepłukać jamę ustną wodą bądź płynem do jej płukania.

 

W jaki sposób nitkować zęby?

Wbrew pozorom nitkowanie zębów nie jest trudne. Zazwyczaj dentyści wskazują kilka prostych kroków nitkowania:

 

  • Odwinięcie ok 40cm nici  i zwinięcie ich dookoła środkowych placów. Zawinięcie końców nitki dookoła środkowych palców. Następnie pomiędzy kciukiem jednej ręki i palcem wskazującym drugiej napięcie niewielkiego jej fragmentu i rozpoczęcie nitkowania właściwego.
  • Przeprowadzanie nici w przestrzeni między zębowej ruchami piłującymi, raz w dół raz w górę. Po wprowadzeniu nici można wykonywać również się ruch pionowy po krzywiznach zęba. Pionowy ruch jest ważny by nie przeciąć przyczepu nabłonkowego. Najlepsze są nici woskowane ponieważ są delikatniejsze i nie uszkadzają dziąseł.

Stomatolodzy uwzględniając szczególne potrzeby pacjentów, którzy noszą korony  zazwyczaj zalecają im specjalistyczne nici dentystyczne Super-Floss bądź specjalne szczoteczki międzyzębowe.

 

 

Call Now Button