Nadwrażliwość zębów

Wiele osób zmaga się na co dzień z nadwrażliwością zębów. Odczuwają dyskomfort przy jedzeniu i piciu zimnych oraz gorących potraw. Nadwrażliwość zębów może być problemem nawet przy wciąganiu zimnego powietrza ustami.

Gabinet stomatologiczny Warszawa – zapisz się

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów wynika najczęściej ze złych zabiegach higienicznych oraz  z wad zgryzu. Niewłaściwa higienizacja oraz wady zgryzu prowadzą do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia zębiny.

Dodatkowo należy pamiętać, że jedzenie i picie kwaśnych rzeczy oraz picie gazowanych napoi zmienia odczyn śliny na kwaśny. A to prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa.

Nadwrażliwość zębów wynika często również ze złego szczotkowania zębów; robienia tego zbyt mocno lub zbyt twardą szczoteczką; oraz z używania past ścierających oraz past wybielających. Produkty te prowadzą do ścierania szkliwa.

Jak złagodzić objawy nadwrażliwości

Aby nadwrażliwość była mniej odczuwalna należy stosować odpowiednie produkty. Na rynku istnieją specjalne pasty do zębów wrażliwych. Mają one niższy współczynnik ścieralności, dzięki czemu nie ścierają zębów i nie powodują powiększania się problemu. Jeżeli na paście nie ma podanego współczynnika ścieralności należy rozetrzeć odrobinę pasty między palcami, jeżeli wyczuwa się drobinki (uczucie podobne do dotykania mokrej ziemi) oznacza to, że pasta jest mocno ścieralna i należy wymienić ją na inną.

Bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów oraz po piciu gazowanych napoi nie należy myć zębów. Mają one wtedy rozmiękczone szkliwo, co sprawia, że łatwiej je uszkodzić.  Zęby można umyć już godzinę po spożyciu kwaśnego posiłku, można również po prostu przed myciem przepłukać zęby wodą.

Nadwrażliwość zębów zmniejszy się również przy używaniu pasty z fluorem. Związki fluoru zamykają kanaliki zębiny.  Co znacznie zmniejsza wrażliwość zębów. Jeżeli chodzi o użycie fluoru, to warto również stosować fluoryzację zębów (https://klinikastomatologiczna.pl/fluoryzacja-zebow/)

Nadwrażliwość zębów leczenie u dentysty

Jeżeli mimo zastosowania innych środków nadwrażliwość zębów nie przechodzi, należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Do dentysty należy również pójść jeżeli nadwrażliwość dotyczy pojedynczych zębów.  Stomatolog może zastosować fluor w większym stężeniu i tym samym sprawić, że nadwrażliwość zniknie.

Gabinet stomatologiczny Warszawa – zapisz się

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
Dawid
5 lat temu

Długo walczyłem z nadwrażliwością zębów jednak nic nie działało. Poszedłem do dentysty na zabieg leczenia nadwrażliwości i po pierwszej wizycie problem zniknął

Kornelia
Kornelia
5 lat temu

Mam nadwrażliwe zęby, teraz wybiore się z tym do stomatologa, a już myślałem, że nie da się z tym nic zrobić

Karol
Karol
5 lat temu

Kiedyś wybielałem zęby w domu, potem miałem bardzo wrażliwe zęby. Następnym razem, gdy będę chciał wybielać zęby wybiore się do gabinetu!

Patryk
Patryk
5 lat temu

Walczyłem z nadwrażliwością naprawdę długo. Teraz uważam, że najlepiej udać się do dentysty. Po jednej wizycie nadwrażliwość zniknęła

Przemek
Przemek
5 lat temu

Nadwrażliwość zębów jest straszna. Mnie bolą zimą nawet przy wdychaniu powietrza. Nie wiedziałem, że dentysta może coś z tym zrobić.

Karolina
Karolina
5 lat temu

Ja miałam wrażliwą piątkę. Okazało się, że o prostu w niewidocznym miejscu rozwinęla się próchnica…

Call Now Button