Czym jest grzybica jamy ustnej?
Grzybica jamy ustnej to nic innego jak powierzchowne zapalenie błon śluzowych, które zostało wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candidy. Objawy grzybicy zazwyczaj odpowiadają bezpośrednio zmianom zachodzącym w organizmie. W celu zdiagnozowania kandydozy należy przeprowadzić dokładne badania kliniczne i laboratoryjne.
Czynniki sprzyjające grzybicy jamy ustnej, które wskazują dentyści
Grzyb ten jest organizmem saprofitycznym zamieszkującym tylną część języka. Wystąpieniu kandydozy sprzyjają czynniki takie jak:
Drażnienie błony śluzowej jamy ustnej przez aparaty ortodontyczne czy protezy,
Niewłaściwa higiena jamy ustnej,
Antybiotykoterapia
Kserostomia – suchość jamy ustnej,
Przyjmowanie preparatów sterydowych – sterydy aplikowane miejscowo bądź wziewne,
Cukrzyca,
Białaczka,
AIDS,
Radio i chemioterapia,
Przeszczep szpiku,
Niedobory żywieniowe.
Objawy kandydozy
Drożdżyca jamy ustnej nie musi dotyczyć tylko języka, bardzo często rozprzestrzenia się na gardło, przełyk i tchawicę. U niektórych z pacjentów może rozwinąć się posocznica na tle zakażenia.
Objawy kandydozy to przede wszystkim:
Biało kremowy nalot na języku;
Śluzowy nalot na języku;
Nieprzyjemny zapach z ust – halitoza
Ból języka i ból dziąseł.
Suchość w gardle.
Problemy z przełykaniem.
Pękanie i pierzchnięcie ust oraz ich kącików.
Metaliczny posmak
Leczenie grzybicy jamy ustnej stosowane przez dentystów
Skuteczne leczenie kandydozy to przede wszystkim szczegółowa i dokładna diagnoza w postaci badania klinicznego oraz badań laboratoryjnych, które zazwyczaj zalecają dentyści. Badanie mykologiczne, stosowane do wykrywania tych drobnoustrojów, wykaże lek, na który te konkretne patogeny powinny być wrażliwe. Najczęściej dentysta zastosuję w takim wypadku leki miejscowe, jednak istnieją pacjenci, u których zastosować trzeba leczenie ogólne. Dentyści zazwyczaj stosują do leczenia nystatynę, jednak podkreślają również istotną rolę odpowiedniej higieny jamy ustnej. Część ze stomatologów zaleca również swoim pacjentom płukanie jamy ustnej roztworem kwaśnego węglanu sodu lub chlorcheksydyny, należy jednak zauważyć, że nie wolno stosować go przy terapii z nystatyną.
Jednym z zaleceń dentystów w terapii kandydozy jest również odpowiednia dieta, która powinna wykluczać spożywanie słodyczy, owoców, słodkich napojów, czekolady, kawy, serów pleśniowych.