Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów, a ciąża. Kobieta, która zachodzi w ciążę ma sporo wątpliwości co do tego, co jej wolno, co nie, co powinna, a czego nie. Często słyszy się o tym, że wizyty u dentysty są w ciąży zabronione, jednak czy to prawda? A może jednak powinno się leczyć zęby w ciąży?

Leczenie zębów w ciąży jest konieczne. Stany zapalne i choroby zębów, gdy są nieleczone zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie! Dodatkowo należy pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną i matka może zarazić nią swoje jeszcze nienarodzone dziecko.

Piaskowanie zębów w ciąży

Z pewnością kobieta w ciąży powinna przynajmniej raz w ciągu tych dziewięciu miesięcy udać się na zabieg skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego (więcej na en temat:https://klinikastomatologiczna.pl/skaling-najczestsze-pytania/ )  Nagromadzony kamień bardzo zwiększa ryzyko powstawania próchnicy. Dlatego, aby uchronić się przed leczeniem próchnicy należy jak najczęściej wykonywać zabieg piaskowania.

Leczenie próchnicy w ciąży

Ciąża absolutnie nie wyklucza możliwości leczenia próchnicy, wręcz przeciwnie, jeśli kobieta w ciąży zauważy u siebie jakikolwiek ubytek, to powinna niezwłocznie zgłosić się do stomatologa. Plombowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla płodu. Nie można absolutnie tego odkładać, gdyż próchnica może szkodzić zarówno matce jak i dziecku.

Leczenie kanałowe w ciąży

Czy w ciąży można leczyć zęby kanałowo? I tak i nie. Decyzję co do leczenia kanałowego zębów w pierwszym trymestrze ciąży podejmuje lekarz. Najlepiej jest w cięży leczenie kanałowe przeprowadzać pod mikroskopem. Leczenie takie nie zagraża dziecku ani matce.

Zdjęcie RTG w ciąży

W ciąży powinno się unikać wykonywania zdjęć rtg, chyba, że występuje stan zagrożenia życia lub zdrowia. Jednak w przypadkach, gdy potrzeba zrobienia zdjęcia rtg nie jest pilna, wtedy przekłada się to na okres już po urodzeniu dziecka.

Zabiegi chirurgii stomatologicznej w ciąży

Zabiegi chirurgiczne, takie jak ekstrakcja, wszczepienie implantu czy resekcja w ciąży nie są zabronione, jednak ze względu na obciążenie stresem, oraz w większości przypadków konieczność wykonania zdjęcia rtg, w miarę możliwości przekłada się takie zabiegi na okres po ciąży.

Zatem stanowczo należy chodzić do dentysty w ciąży, najlepiej byłoby odbyć taką wizytę co najmniej raz na trzy miesiące. Dbanie o zęby w ciąży jest niezwykle istotne. Więc dla dobra swojego oraz swoich nienarodzonych jeszcze dzieci, przyszłe matki powinny zgłaszać się do stomatologa oraz leczyć zęby.

0 0 votes
Article Rating
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monia
Monia
5 lat temu

Ja jestem w 5 miesiącu ciąży 🙂 Bardzo dbam teraz o zeby żeby nie zarazić mojego dzidziusia. W trakcie ciąży byłam u dentysty już 2 razy, raz na piaskowanie a raz tylko przegląd. To ważne aby dbać o siebie w tym stanie!

Dorota
Dorota
5 lat temu

Mi bardzo popsuły się zęby jak zaszłam w ciąże. To bardzo ważne aby dbać o siebie bardziej w takim stanie

Magda
Magda
5 lat temu

Na szczęście udało mi się wyleczyć wszystkie zęby przed ciążą, ale w takcie tych 9 miesięcy byłam u stomatologa 3 razy 🙂

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Kiedyś krążył taki mit, że w ciąży nie można chodzić do dentysty. Dobrze, że teraz coraz mniej kobiet w to wierzy, i że chodzą w ciązy do stomatologa 🙂

Iza
Iza
5 lat temu

Żałuję, że nie wyleczyłam zebów przed ciążą…. Gdy okazało się że jestem w ciąży, przeczytałam że powinnam pójsć do stomatologa, poszłam i wyszło, że mam dużo zębów do leczenia. Polecam wszystkim regularne wizyty u stomatologa!

Hania
Hania
5 lat temu

Gdy zaszłam w ciąże miałam do leczenia 2 zęby i jeden do ekstrakcji. Te 2 wyleczyłam jednak okazało się że ten do usunięcia nie jest pilny i może poczekać te 9 miesięcy 🙂

Zuza
Zuza
5 lat temu

Kiedyś przeczytałam w internecie, że w trakcie ciąży nie można robić skalingu. Ale na szczęście mój dentysta uświadomił mi, że to nie prawda i, że wręcz powinno się go wykonywać

Monika
Monika
5 lat temu

Mój dentysta w ciąży pokierował leczeniem moich zębów, na szczęście były to tylko przeglądy i skaling 🙂

Call Now Button