leczenie kanałowe – pytania pacjentów

Leczenie kanałowe, inaczej nazywane leczeniem endodontycznym, jest często jedynym sposobem na uratowanie zęba.

Zobacz więcej o leczeniu kanałowym pod mikroskopem

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie endodontyczne kojarzy się wielu osobom z bólem. Dzieje się tak dlatego, że kiedyś było to leczenie bardzo bolesne. Dodatkowo do leczenia kanałowego dochodzi przy długotrwałym zapaleniu miazgi, co już samo w sobie najczęściej świadczy o dolegliwościach bólowych.  Jednak w dzisiejszych czasach bardzo rozwinęła się technologia leczenia stomatologicznego, stosuje się znieczulenia. Dzięki nowym metodom leczenie kanałowe stało się bezbolesne.

Klinika stomatologiczna Warszawa – zapisz się na wizytę

Leczyć kanałowo czy usuwać?

Własne zęby są bardzo wartościowe. Lepiej jest wyleczyć zęba niż od razu go usuwać. Ząb po leczeniu endodontycznym często dobrze służy jeszcze przez wiele lat, a niektórym osobom nawet całe życie. Braki w uzębieniu często powodują z czasem zmiany w wyglądzie twarzy (zapadające się w miejscach ekstrakcji policzki), a nawet problemy zdrowotne (przez brak możliwości dokładnego rozdrobnienia pokarmu, połyka się źle rozdrobniony pokarm, który źle się trawi).

Ile to kosztuje?

Leczenie kanałowe jest wydatkiem rzędu od 300 do 800 zł. Wszystko zależy od tego, który to ząb i ile ma kanałów. Im więcej kanałów tym większy jest koszt leczenia zęba.  Każdy kanał zęba lekarz stomatolog musi opracować, zdarza się, że w zębie jest jeden kanał, ale czasami ząb ma nawet 6 kanałów. Zdarza się, że kanały są dodatkowo zakrzywione, wtedy koszt może wzrosnąć.

Jak przygotować się do leczenia endodontycznego?

Do leczenia kanałowego nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób. Podczas wizyty u stomatologa, należy powiedzieć lekarzowi o swoich dolegliwościach. Wtedy dentysta zapewne zdecyduje się na wykonanie zdjęcia rtg (najczęściej robi się je na każdym etapie leczenia endodontycznego), po analizie zdjęcia rentgenowskiego dentysta zdecyduje czy leczenie kanałowe jest konieczne. Dodatkowo zdjęcie rtg wskaże stomatologowi ile kanałów ma ząb. Po analizie zdjęcia lekarz poinformuje o dalszych krokach i decyzji w sprawie zęba.

Klinika stomatologiczna Warszawa – zapisz się na wizytę

Czy leczenie kanałowe zawsze się udaje?

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny. Leczenie kanałowe może być przez organizm w różny sposób odebrane. Gdy mamy do czynienia z żywym organizmem nie zawsze można przewidzieć jakie będą efekty leczenia.

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
5 lat temu

Miałem kiedyś robione kanałowe w piątce. To było już pare lat temu a ząb dalej mi służy

Dominika
Dominika
5 lat temu

Bałam się kiedyś leczenia kanałowego, kojarzyło mi się z bólem ale niepotrzebne, jest właściwie bezbolesne

Kamil
Kamil
5 lat temu

Pamiętam jak kiedyś dostałem w nocy silnego bólu zęba, następnego dnia rano poszedłem do dentysty i okazało się że ząb jest do leczenia kanałowego. Zabieg przyniósł ogromną ulgę

Krysia
Krysia
5 lat temu

Leczenie kanałowe już nie jest takie straszne jak kiedyś! na szczęście przy znieczuleniu właściwie nic nie czuć

Maria
Maria
5 lat temu

Miałam leczone 3 zęby kanałowe jak miałam jakieś 16 lat. Dziś mam 35 i zęby nadal się trzymają

Marek
Marek
5 lat temu

Uważam, że warto leczyć zęba kanałowo jeśli jest taka konieczność. Lepiej wyleczyć go kanałowo i spróbować uratować zęba niż od razu usuwać

Call Now Button