Korony protetyczne

Czym są korony protetyczne?

Korony protetyczne są to uzupełnienia protetyczne. Najprościej mówiąc to takie nakładki na zęby, które odbudowują wierzchnią część zębów. Korony protetyczne najczęściej są stosowane, gdy nie wystarcza już odbudowanie plombami, bądź licówkami. Stosuje się je także, gdy ząb był mocno zniszczony i został sam korzeń zęba, wtedy w korzeniu umieszcza się wkład korzeniowo – koronowy, na którym to osadza się koronę, która imituje prawdziwy ząb. Korony nakładane są również na implanty zębów.

Rodzaje koron

Żeby założenie koron na ząb było możliwe należy oszlifować ząb. Oczywiście zęby szlifuje się w znieczuleniu, aby pacjent nie czuł żadnego dyskomfortu. Następnym krokiem podejmowanym przez stomatologa protetyka jest pobranie wycisku do koron, dzięki czemu, korona będzie mogła całkowicie udawać naturalny ząb.

  1. Korona porcelanowa

Korony protetyczne porcelanowe wykonywane są na różnych podbudowach. Mogą to być podbudowy ceramiczne lub metalowej. Przy delikatnym użytkowaniu oraz dbaniu o korony porcelanowe, mogą one wytrzymać nawet 20 lat. Wielką zaletą koron porcelanowych jest wygląd. Przypominają one do złudzenia naturalne zęby, i często są wręcz nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

  1. Korona pełnoceramiczna

Tego rodzaju koron używa się najczęściej do odbudowy zębów przednich. Ze wszystkich koron to właśnie pełnoceramiczne najbardziej przypominają zęby naturalne.

  1. Korona porcelanowa na metalu

To najczęściej stosowane korony. Są tańsze od koron pełnoceramicznych. Często stosuje się je do odbudowy zębów z tyłu. Są bardzo trwałe.

  1. Korona akrylowa

Korony protetyczne akrylowe najczęściej stosuje się jako korony tymczasowe, przed założeniem korony właściwej. Jako rozwiązanie ostateczne korony akrylowe stosuje się niezwykle rzadko. Głównie u osób, u których nie powinno się zakładać koron z porcelany ze względu na twardość tego materiału.

  1. Korony cyrkonowe

Wyglądają niezwykle estetycznie, jednak są bardzo twarde przez co mogą powodować, że inne zęby będą bardziej się ścierać.

 

Korony protetyczne są rozwiązaniem wybieranym przez wiele osób, które mają problem z brakiem zębów, jednak mimo wszystko zależy im zarówno na względach estetycznych, tak samo jak na względach zdrowotnych.

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
DariuszKarolOlekdariaaaewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dagmara
Gość
Dagmara

Jak ukryszyła mi się jedynka to martwiłam się, że będzie to zbyt widoczne. Jednak protetyk zaproponował mi założenie korony. Nic nie widać!

Marek
Gość
Marek

Mam 4 korony protetyczne i jestem bardzo zadowolony, są nie do odróżnienia od moich naturalnych zębów

dariaaa
Gość
dariaaa

Zastanawiałam sie nad wyborem koron i chyba właśnie tak zrobie, bo mam zniszczone dwie 6

Marek
Gość
Marek

Ja mam koronę osadzoną na wkładzie zrobionym w moim korzeniu. Bardzo się cieszę, że zdecydowałem się na takie rozwiązanie

ewa
Gość
ewa

Korony to super rozwiązanie! nie widzę różnicy między nimi a naturalnymi zębami

Olek
Gość
Olek

Mam 3 korony i wcale nie żałuję. Są nie do odróżnienia od normalnych zębów a do tego nie mam wreszcie problemów ze zgryzem

Karol
Gość
Karol

Miałem duże problemy ze zgryzem, zaczeły mi pekać zęby. Okazało się, że przez brak dwóch 6 inne zęby są zbyt obciążone. Wstawiłem w ich miejsce korony, jest znacznie lepiej!

Dariusz
Gość
Dariusz

Kiedyś miałem bruksizm. Popękało mi sporo zębów. Martwiłem się że na jedynce i dwójce to będzie widzoczne. Ale protetyk zrobił mi korony. Wyglądają jak naturalne zęby!