Kalendarz ząbkowania u dzieci

Tulisz w ramionach płaczące dziecko, albo wycierasz zaślinioną brodę myśląc, że na pewno ząbkuję. Nasz dentysta opowiada o kalendarzu ząbkowania, dyskomforcie z nim związanym oraz sposobach minimalizowania dolegliwości u dzieci.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dzieci?

Między 4 a 6 miesiącem życia najczęściej wyżynają się dolne jedynki. W 7 miesiącu życia dziecka górne jedynki, a kiedy dziecko koń rok powinno mieć już dolne i górne dwójki,

Jak wygląda początek ząbkowania? Czy kalendarz ząbkowania zawsze się sprawdza?

Zazwyczaj u wszystkich dzieci przebiega tak samo, chociaż ze względu na nasze uwarunkowania genetyczne zdarzają się wyjątki. Maluszek zaczyna obficie się ślinić i wszystko wkłada do buzi. Rodzice często myślą, że takie zachowanie dziecka spowodowane jest naturalnym zainteresowaniem otaczającym go światem, prawda jest dużo bardziej banalna – dziecko swędzą dziąsła i żeby ulżyć sobie w tym dyskomforcie, drapie ono je wkładając do buzi wszystko co jest pod ręką. Aby stwierdzić, czy dziecko wyrzynają się ząbki należy jedynie zajrzeć do jego buzi, jeżeli dziąsła wyglądają na rozpulchnione i są mocno czerwone to znak, ze już niedługo pojawi się pierwszy ząbek. Nie oznacza to jednak, że od zaobserwowania objawów miną 24 godziny i dziecko będzie się cieszyć, pięknymi i nieskazitelnymi ząbkami. Wyrzynanie się zębów to długotrwały proces.

Jak pomóc kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie to duży problem dla rodziców, dziecko jest rozdrażnione, niespokojnie i często ma gorączkę. Wielu dentystów zaleca, aby odpowiednio przygotować się na ten czas.

W gabinetach stomatologicznych, wybranych drogeriach lub sklepach dla dzieci można zakupić specjalne gryzaki wypełnione wodą, które są odpowiednie i szybko przyniosą ulgę w swędzeniu dziąseł. Ten rodzaj zabawek można wkładać również do lodówek, delikatnie schłodzony gryzaczek pomoże w zlikwidowaniu nieprzyjemnej opuchlizny. Jeżeli rodzic nie ma pod ręką zabawki, wymiennie może użyć obranej marchewki, która będzie miała podobne działanie. U stomatologa lub w aptece można również zaopatrzyć się w specjalną gąbeczkę do masowania dziąseł, jej używanie jest jednak problematyczne ze względu na czasochłonność.

Pamiętaj również, że długie karmienie piersią może być czynnikiem rozwoju próchnicy u dzieci.

 

Jeśli szukasz sprawdzonych informacji na temat stomatologii dziecięcej zaproś naszych specjalistów do żłobka lub przedszkola Twojego dziecka. Więcej informacji przeczytasz tu.

Call Now Button