Wpływ alkoholu na zęby

Jaki jest wpływ alkoholu na zęby? Pozytywny? Nie! – Poznaj odpowiedź na częste pytanie pacjentów gabinetów stomatologicznych

84% naszych rodaków spożywa alkohol, część z nich spożywa go częściej niż raz w tygodniu w większej niż dozwolonej dawce. Wszyscy wiemy, jakie skutki może mieć takie zachowanie, ale czy alkohol wpływa na stan jamy ustnej? Czy nawet minimalna jego ilość może niszczyć zęby? To pytanie zadaje wielu pacjentów klinik stomatologicznych.

Nasi dentyści znają odpowiedzi na te pytania!

Alkohol osłabia jakość wydalanej przez nas śliny i zmniejsza jej ilość, która ochrania w sposób naturalny nasze zęby przed bakteriami powodującymi próchnicę. Co ważne ślina zawiera również substancje o charakterze remineralizującym, które mają zdolność naprawy uszkodzonego szkliwa. Pod wpływem alkoholu w jamie ustnej powstaje bardziej kwaśne środowisko, które oddziałując na tkanki zęba powodując jego niszczenie (erozję).

Nowotwory jamy ustnej

Wysokoprocentowe alkohole takie jak np. wódka podrażniają śluzówkę, w której rozwija się stan zapalny i nadżerki. Najczęściej pojawiającym się powikłaniem stomatologicznym u osób w nadmiarze spożywających alkohol jest jednak rak jamy ustnej.

Nasi dentyści odradzają szczotkowanie zębów, od razu po spożyciu alkoholu, takie zachowanie sprzyja erozji szkliwa. Minimalny czas, który trzeba odczekać to 30 minut.

 

 

Call Now Button