Dentofobia – jak z nią walczyć?
Dentofobia – czy czujesz strach przed dentystą? Wizyta u stomatologa budzi lęk u większości Polaków. Wyjaśniamy jak walczyć z Dentofobią.
Czym właściwie jest Dentofobia?
W praktyce jest to strach przed samym dentystą, który powoduje, że jeśli już się do niego wybierzemy, to tylko po to, by się leczyć – w 56% jest to wypełnienie ubytku, a usunięcie zęba w 20% przypadków. Zaniedbujemy profilaktykę, w ogóle nie dbając o kontrolowanie stanu naszej jamy ustnej.
Profilaktyka jest najważniejsza
Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń – to właśniestrach jest powodem zaniedbań wizyt u stomatologa u aż 39% Polaków. Taka fobia niestety bywa bardzo kosztowna. Udając się do dentysty tylko w przypadku, gdy odczuwamy ból, zazwyczaj pracy wymaga już większość jamy ustnej – ubytki się tylko mnożą, a czasem nie pozostaje nic innego jak wyrwanie zęba czy nawet prace protetyczne. Nic tak nie przemawia do nas jak rosnące koszta, których możemy uniknąć odwiedzając gabinet stomatologiczny regularnie. Warto zaznaczyć, że aż 44% polskich emerytów jest bezzębnych – nic tak nie pokazuje.
W jaki sposób przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?
Można się tu doszukać przyczyn powstawania dentofobii. Już od najmłodszych lat wpajamy dzieciom strach przed dentystą, tłumacząc, żeby się nie bały – sugerując, że jest się czego bać. Wpajamy przekonanie, że taki lęk jest naturalny, a wizyta u stomatologa wymaga odwagi.nZdarza nam się również dosłownie straszyć dzieci dentystą, niczym Babą Jagą, gdy tylko dziecko objada się słodyczami i chcemy je jakoś zniechęcić.
Efektem tego wszystkiego jest fakt, że maluchy nie idą pierwszy raz do dentysty by się zaadaptować, tylko rozpoczynają swoją przygodę ze stomatologią od borowania.
Co w takim razie robić?
Chociażby wystarczy zabierać dziecko na własne wizyty kontrolne do dentysty, im wcześniej tym lepiej. Wasza pociecha obejrzy gabinet, zobaczy jak pracuje dentysta i wszystkie jego narzędzia. Widok uśmiechniętego rodzica na fotelu uspokoi dziecko – przy odrobinie szczęścia samo będzie chciało w nim usiąść i umówić wizytę dla siebie.
Jak walczyć z dentofobią?
Najczęstszym wytłumaczeniem pacjentów jest jakaś trauma z dzieciństwa, chociażby bolesne leczenie kanałowe – po prostu nie ufają już dentystom, a takie zaufanie trzeba koniecznie odbudować.
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że dentysta nie może nas oszukać – pacjenci muszą wiedzieć czy będzie ich bolało czy też nie. Stomatolog z reguły opowie szczegółowo co się będzie działo podczas całego przebiegu wizyty na bieżąco, pacjent zawsze wie, czego się spodziewać i może na coś nie wyrazić zgody odpowiednim, wcześniej umówionym znakiem.
Nie ma pośpiechu – nawet wizyta kontrolna bez żadnych działań inwazyjnych to ważny, pierwszy krok. Lekarz jest po to, żeby pomóc pacjentowi i zawsze go wysłucha.
A co z bólem?
Współczesna technologia umożliwia całkowicie bezbolesne leczenie, nawet przy leczeniu kanałowym – często wystarczy tylko jedna wizyta i po kłopocie.
Przyjazne otoczenie
Nowoczesne gabinety stomatologiczne sprawiają teraz wrażenie przyjaznych, bardzo nowoczesnych, profesjonalnie wyposażonych i skąpanych w ciepłych barwach. Do tego dochodzi miła obsługa na recepcji, a także pielęgniarek i samych lekarzy – to dobry sposób na odcięcie się od naszych negatywnych wyobrażeń. To miejsce przyciąga i zatrzymuje, zamiast odstraszać. Pacjent w odpowiednim otoczeniu i opiece z czasem zapomina o swoich obawach.
Dentofobia z punktu widzenia stomatologa
Pacjent z dentofobią stanowi dla lekarze swego rodzaju wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć, a wymaga to niezliczonych pokładów cierpliwości i zrozumienia. Największą satysfakcję daje nawrócony pacjent, który swoimi regularnymi wizytami kontrolnymi może być wzorem dla innych.