Jak przygotować się do wszczepienia implantów?

Jak przygotować się do zabiegu wstawienia implantów?

  1. Konsultacja wstępna – najważniejszym celem założenia implantów jest osiągnięcie oczekiwanych rezultatów, które pacjent założył sobie na wielu płaszczyznach: protetycznym i estetycznym. Zdarza się, że optymalizacja leczenia implantologicznego wymaga wykonania dodatkowych zabiegów. Często jest to odbudowa kości bądź tkanek miękkich czy długotrwałe leczenie ortodontyczne. W związku z tym zawsze przed wstawieniem implantów powinna odbyć się rozmowa pomiędzy pacjentem a stomatologiem, kiedy będzie można rozwiązać wszelkie nasuwające się wątpliwości oraz wytyczyć konkretne efekty leczenia.
  2. Wywiad – pierwsza konsultacja to zawsze powinien czas, kiedy ważna jest wymiana informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia pacjenta. Podczas takiego spotkania lekarz implantolog musi uzyskać wszelkie niezbędne informacje o stanie zdrowia pacjenta.  Szczególną uwagą zostaną objęte choroby serca, wątroby, nerek i płuc, ale również cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia krzepnięcia krwi. U kobiet stomatolog będzie wypytywał również o sprawy związane z osteoporozą. Jeśli pacjent pali, to w wywiadzie stomatologicznym pojawią się dodatkowe specjalistyczne pytania. Regularne palenie osłabia zdolności regeneracyjne tkanek miękkich i może wpływać na efekty leczenia. Ostatecznym elementem tej konsultacji jest wypełnienie ankiety o zdrowiu, którą pacjent pospisuje, jednocześnie potwierdzając dane w niej zawarte.
  3. Badania- Na początek  nic innego jak standardowe badanie stomatologiczne jamy ustnej. Stomatolog podczas takiego badania klinicznego standardowo ocenia:
  • tkanki miękkie (ruchomość błony śluzowej, jej struktura, barwa, występowanie blizn, uszkodzeń i owrzodzeń)
  • stan zębów (występowanie próchnicy, płytki nazębnej, kamienia, ubytków)
  • przyzębie (występowanie ewentualnego krwawienia i kieszonek patologicznych)
  • pozycję zębów względem siebie, ale również ułożenie ich w kościach szczęki (nachylenia, stłoczenia i przesunięcia)
  • obszary, w których zęby nie występują.

Dodatkowo dentysta zwraca szczególną uwagę na uzupełnienia protetyczne oraz stan jamy ustnej i należną dbałość o higienę. Badanie kliniczne miejsca, w którym planowane jest wstawienie implantu, musi przebiegać bardzo dokładne. Dentysta musi ustalić wysokość wyrostka oraz szerokość. Zazwyczaj dodatkowo będzie potrzebne zdjęcie radiologiczne lub tomografia komputerowa 3D.

Współczesna medycyna nie znalazła jeszcze możliwości na jednoznaczne określenie potencjalnej zdolności tkanki kostnej do gojenia się. Dla pacjentów i stomatologów oznacza to, że lekarz wykonując zabieg wszczepienia implantu, może jedynie przewidywać, jak zachowa się organizm pacjenta. Decyzję o użyciu implantów ułatwiają badania dodatkowe takie jak np. badanie krwi. Kiedy lekarz ma wątpliwości co do podjęcia leczenia, zleca wykonanie badań laboratoryjnych, które zazwyczaj obejmują:

  • morfologie krwi,
  • OB,
  • test obciążenia glukozą,
  • HbS,
  • HIV,
  • hormony TSH, T3, T4,
  • poziom witaminy D3
  • wapń, sód, potas w surowicy.

Bardzo często stomatolodzy dodatkowo konsultują się z lekarzami pierwszego kontaktu, którzy wydają bądź odrzucają wniosek o przeprowadzenie zaplanowanego leczenia.

U pacjentek, które znajdują się w okresie menopauzy, dentysta zawsze zleca badanie mające potwierdzić ewentualne obciążenie osteoporozą. Pacjentki cierpiące na osteoporozę i leczące się nie mogą poddawać się zabiegowi wszczepienia implantu.

4. Zaplanowanie leczenia implantologicznego

Po zebraniu wszystkich wyników badań lekarz przedstawia pacjentowi wszelkie potwierdzone informacje oraz decyzję w sprawie zastosowania wyżej wskazanego leczenia. Zazwyczaj stomatolog przygotowuję dwa lub trzy alternatywne sposoby uzupełnienia brakujących zębów. Różnią się one przede wszystkim kosztami, ale też rozwiązaniami protetycznymi oraz ilością wykorzystywanych implantów.

5. Zgoda na zabieg – przed przystąpieniem do zabiegu wszczepienia implantów pacjent musi wyrazić  jednoznaczną zgodę, która wyrażona jest w formie dokumentu.

 

0 0 votes
Article Rating
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
karolin
karolin
5 lat temu

Czy wszczepienie implantów u dentysty jest bolesne?

waldemar
waldemar
5 lat temu

Jaka jest trwałość implantów??

Dentysta
Admin
Dentysta
5 lat temu
Reply to  waldemar

Skuteczność wszczepienia implantu jest zależna od pielęgnacji, którą przeprowadza pacjent oraz od systematycznych kontroli u stomatologa.

sandra_molenda
sandra_molenda
5 lat temu

Jak mogę dbać o implanty?

Dentysta
Admin
Dentysta
5 lat temu
Reply to  sandra_molenda

Sposób dbania o implanty różni się od standardowej pielęgnacji jamy ustnej. Zapraszamy na instruktaż do naszego dentysty.

janina22
janina22
5 lat temu

Czy zabieg wszczepienia implantów trwa długo?!!!

Dentysta
Admin
Dentysta
5 lat temu
Reply to  janina22

U każdego pacjenta zabieg trwa inną ilość czasu. Zapraszamy na konsultację do naszego dentysty.

Call Now Button