Higiena stomatologiczna po 40-stce

Ryzykowne, spontaniczne wyzwania są charakterystyczne dla młodości, która rządzi się swoimi prawami. Często wiele nieleczonych chorób jamy ustnej daje o sobie znać dopiero kiedy organizm przekroczy magiczną liczbę czterdziestu lat, dlatego dentyści przypominają regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych w młodości są gwarancją pięknego uśmiechu na starość. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena stomatologiczna po 40-stce?

Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych nie zauważa problemów pojawiających się w jamie ustnej dopóki nie zaczną one im naprawdę dokuczać. Problemy z uzębieniem narastają i mogą wpływać na stan całego organizmu.

Parodontoza i problemy z dziąsłami – dentysta wyjaśnia dlaczego te schorzenia mogą być groźne

Wiele osób bagatelizuję objawy paradontozy i innych problemów z dziąsłami pomimo tego, że same choroby są powszechne tak jak próchnica. Powodem, dla którego pacjenci nie zwracają uwagi na niepokojące objawy jest długi czas, w którym rozwijają się choroby. Żadna z ich nie daję od razu dolegliwości bólowych. Problemy z dziąsłami mogą pojawiać się i znikać samoistnie, jednak jeśli wszelkie nawyki dotyczące higieny jamy ustnej pozostaną takie same wszelkie dolegliwości będą wracały częściej i dodatkowo mogą przysparzać nieprzyjemnych wrażeń bólowych. Nie leczone choroby przyzębia często prowadzą do ropni okołodziąsłowych, mają negatywny wpływ na serce, płuca i nerki oraz często prowadzą do utraty zębów.

Stomatolodzy średnio u co drugiego pacjenta, który skończył 40 lat zauważają zaczerwienie dziąseł i krwawienie z nich. Pacjenci bardzo często ignorują te objawy bądź uznają za normę w tym wieku. Dentyści wyjaśniają zdrowe dziąsła są jasnoróżowego koloru, nie krwawią, utrzymują sztywno ząb i nie odkrywają jego korzenia. Wszelkie zmiany w obrębie jamy ustnej muszą być skonsultowane z dentystą.

Dentyści są jednomyślni: brak zębów należy leczyć

Statystycznie w Polsce większość obywateli po 40 roku życia nie posiada kompletu zębów. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to parodontoza, próchnica i wszelkie urazy mechaniczne. Brak chociażby jednego zęba przyczynia się do szeregu komplikacji zdrowotnych takich jak przemieszczanie się reszty zębów oraz zmianach w kości szczęki. Brak odpowiedniego wsparcia utrudnia higienę jamy ustnej oraz ich utratę, ponieważ ułatwia ich ruchomość. Nie pełne uzębienie to również problemy z trawieniem, ze względu na niedokładny proces żucia.  Mogą pojawiać się też bóle głowy i ucha oraz bóle w stawach skroniowo – żuchwowych. Brak zęba ma również wpływ na wygląd twarzy, w miejscach wybrakowanych pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest uzupełnienie brakującego zęba.

Call Now Button