Higiena jamy ustnej u osób starszych

O tym, że o zęby trzeba dbać, wiedzą wszyscy. Regularne wizyty u stomatologa, są niezbędne, aby utrzymać uzębienie w dobrej formie. Warto pamiętać, o tym jak ważna jest higiena jamy ustnej. Szczególnie u osób starszych.

Higiena jamy ustnej osób starszych – co to znaczy?

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że wraz z wiekiem, zmieniają się nie tylko potrzeby naszego organizmu, ale również jego funkcje. Higiena jamy ustnej osób starszych, będzie się więc różnić od tej, stosowanej u dzieci i dorosłych. Dlaczego? Wpływ na uzębienie seniorów ma noszenie protez zębowych,  przyjmowanie leków oraz szeroko pojęty stan zdrowia. W związku z tym, należy zwrócić szczególną uwagę na regularne wizyty u stomatologa – nasza klinika dentystyczna – Warszawa, oferuje szeroki zakres usług profilaktycznych i leczniczych dla seniorów.

Jakie zagrożenia dla jamy ustnej nasilają się z wiekiem?

  1. Próchnica – osoby starsze są na nią szczególnie narażone. Można jej jednak zapobiegać, poprzez stosowanie zasad właściwej higieny jamy ustnej osób starszych. Co to znaczy? Przede wszystkim, seniorzy powinni pamiętać o myciu zębów pastą z fluorem oraz o używaniu nici dentystycznej. Stomatolog, podczas wizyty kontrolnej oceni czy jest to wykonywane prawidłowo.
  2. Nadwrażliwość – u osób starszych, następuje naturalny proces cofania się dziąseł. W jego wyniku szyjki zębowe zostają odsłonięte, a co za tym idzie bardziej narażone. Taki stan rzeczy często powoduje, ból wywołany kontaktem z gorącym lub zimnym posiłkiem. Dentysta zaleca wtedy stosowanie w codziennej higienie jamy ustnej seniorów, specjalnych past, skierowanych do osób z tym problemem. Jeśli jednak nie następuje poprawa – wizyta u stomatologa i dalsza diagnostyka, będą właściwym krokiem.
  3. Suchość – jeżeli masz problem z niewystarczającym wytwarzaniem śliny, zgłoś się do dentysty – nasza klinika stomatologiczna (warszawa) oferuje zabiegi i leczenie niwelujące suchość jamy ustnej.

Warto wspomnieć również o protezach zębowych – higiena jamy ustnej osób starszych, które je noszą wymaga większej uwagi. Musimy pamiętać o utrzymaniu protezy i jamy ustnej w czystości, a także o kontrolowaniu dziąseł, które są w tym przypadku bardziej narażone na urazy. Dodatkowo pamiętaj, aby pojawić się u stomatologa na wizytę kontrolną, przynajmniej raz do roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Szanowni Państwo,

Ze względu na zwiększone ryzyko epidemiologiczne dotyczące COVID 19, od 30 marca 2020r.
Klinika Stomatologiczna Zbigniew Kowalik przyjmuje Pacjentów wyłącznie w trybie pilnym i sytuacjach awaryjnych (tj. silny ból zęba, długotrwały obrzęk, uraz).
Mając na celu ochronę Pacjentów wprowadzamy do odwołania szczególne procedury bezpieczeństwa oraz nowy regulamin w naszej Klinice: https://klinikastomatologiczna.pl/nowy-regulamin-przyjec-pacjentow/

Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z tymi wytycznymi przed umówieniem wizyty.
Od 30.03.2020r. wizyty umawiane są wyłącznie telefonicznie pod numerami: 606-104-166 oraz 22 833-05-19 .
Klinika jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15