Higiena jamy ustnej u osób noszących aparaty ortodontyczne
Część osób, które regularnie korzystają z usług stomatologa miało bądź będzie miało styczność z leczeniem ortodontycznym. Noszenie stałego aparatu ortodontycznego jest dla wielu pacjentów niezwykle uciążliwe, szczególnie pod względem zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nasi dentyści zalecają jednak przestrzeganie kilku prostych zasad aby ten etap leczenia nie stał się prostszy.
Jak należy dbać o higienę jamy ustnej nosząc aparat ortodontyczny?

Każdy ząb to wyjątkowe miejsce z wieloma szczelinami, dlatego szczególną uwagę dentystów zawsze zwracają przestrzenie międzyzębowe i inne trudno dostępne zakamarki. U pacjentów, którzy znajdują się w trakcie leczenia ortodontycznego dodatkowym elementem utrudniającym dostęp do nich stają się zamki i elementy metalowych łuków. Wokół wszystkich tych elementów zbierają się resztki codziennie spożywanych pokarmów.  Nie jest to estetyczne, ani nie wpływa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej. W związku z tym, że wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych zaniedbuję dokładne szczotkowanie, przestrzenie pomiędzy zębami oraz pomiędzy zębami a łukami są bardzo podatne na różnego rodzaju osady. Resztki pokarmowe oraz powstający nalot tworzą odpowiednią pożywkę, dla rozwoju bakterii wywołujących próchnicę.

Jak długo należy nosić aparat ortodontyczny?


Okres noszenia aparatu ortodontycznego to etap leczenia, który zasługuje na szczególną uwagę pod względem odpowiedniego szczotkowania. Ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest właśnie odpowiednie i szczegółowe szczotkowanie, które powinno docierać do najmniejszych zakamarków pomiędzy zębami, a aparatem. By pomóc pacjentom w leczeniu, zostały zaprojektowane specjalne produkty takie jak: szczoteczki ortodontyczne, końcówki do szczoteczek elektrycznych, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Wszystkie z tych produktów służą odpowiedniemu czyszczeniu wszelkich miejsc, które przez zaniedbywanie higieny mogą stanowić problemy z próchnicą.

Jak wybrać optymalną procedurę szczotkowania zębów, z aparatem ortodontycznym? Nasz dentysta zdradza ten sekret!

Etapy, które muszą się znaleźć w pełnej procedurze czyszczenia zębów:
1. Odpowiednie przygotowanie do szczotkowania.  Pacjent powinien zdjąć wszystkie wymienne i gumowe elementy aparatu ortodontycznego. Należy to robić dokładnie i z odpowiednią starannością.
2. Wyczyszczenie aparatu ortodontycznego. Stomatolodzy zalecają aby trzymać szczoteczkę odpowiednio pod kątem 45 stopni podczas czyszczenia drutów i szpilek znajdujących się w aparacie. Każdy drut powinien być uwzględniony w codziennym szczotkowaniu, i myty z zachowaniem odpowiedniej staranności od góry do dołu.
3. Właściwe szczotkowanie zębów. Idealnie byłoby aby pacjent szczotkował każdy ząb z osobna. Szczoteczka do zębów powinna być ustawiona  pod takim samym kątem jak przy czyszczeniu aparatu, z tym, że tym wypadku w stosunku do linii dziąseł. Dentyści zalecają aby czyścić zęby ruchem okrężnym dociskając włosie szczotki do powierzchni zęba.
4. Nitkowanie zębów, wielu pacjentów prosi dentystów aby pokazali im właściwy sposób nitkowania. Taki instruktaż rzeczywiście przynosi najlepsze efekty jeśli chodzi o skuteczną profilaktykę.
5. Dokładne wypłukanie zębów i skontrolowanie ich stanu w lustrze.
Call Now Button